• rozwiń
  • WIG20 2335.36 +0.79%
  • WIG30 2686.54 +0.73%
  • WIG 60304.81 +0.76%
  • sWIG80 11700.30 +0.38%
  • mWIG40 4104.09 +0.72%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:10

Dostosuj

Podatek od umorzonych czynszów? Ministerstwo Finansów odpowiada

Podatek od umorzonych czynszów? Ministerstwo Finansów odpowiada

Planowane jest wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatków od umorzonych czynszów oraz wprowadzenie rozwiązań ustawowych w tej sprawie od roku 2018 - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.

W piątek Radio Zet informowało, że rusza akcja wystawiania 30 tysiącom warszawiaków PIT-ów z wyliczeniem podatku za umorzone długi. Rozgłośnia, powołując się na wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, poinformowała, że stołeczny ratusz podjął taką decyzję po otrzymaniu pisma z Ministerstwa Finansów. W efekcie podatek mieliby zapłacić wszyscy, którym ratusz, spółki miejskie lub urzędy dzielnicowe umorzyły niezapłacony czynsz lub mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej.

Zaniechanie poboru podatków

Tymczasem wiceminister finansów Paweł Gruza zapewnił, że planowane jest rozporządzenie ws. umorzenia podatku za ten i ubiegły rok.

- Ministerstwo Finansów przeanalizowało szczegółowo sprawę opodatkowania umorzonych czynszów. W rezultacie przyjęto, że planowanym rozwiązaniem prawnym jest wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku z tego tytułu na lata 2016 i 2017 oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań ustawowych obowiązujących od roku 2018 - poinformował wiceminister finansów.

- Ostateczna propozycja rozwiązań prawnych jest wypracowywana we współpracy ze stroną samorządową. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - dodał.

"Przyglądamy się sytuacji"

Zaznaczył, że samorząd poprzez Komisję Wspólną został już o tym poinformowany, a najbliższe posiedzenie zespołu KWRiST, na którym sprawa ma być finalizowana, zaplanowane jest na 13 lutego br.

Gruza już w grudniu informował, że rozważane jest zaniechanie poboru podatku od umorzonych przez Warszawę długów z tytułu niezapłaconych czynszów oraz mandatów za przejazd bez biletu komunikacją miejską.

- Chciałbym uspokoić wszystkich, u których ta sprawa wzbudziła zainteresowanie. Resort finansów nie prowadzi żadnej akcji mającej na celu ściganie podatników, którzy uzyskali umorzenia. Przyglądamy się zaistniałej sytuacji. Pojawiające się w mediach wątpliwości wynikają z tego, że na przestrzeni ostatnich lat w tego typu sprawach doszło do wydania szeregu interpretacji o różnych skutkach dla podatników i płatników - mówił wtedy Gruza.

Zobacz: Wynajmujący zapłacą wyższy podatek. "Kolejne obszary na celowniku fiskusa" (Wideo z 8.02.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane