• rozwiń
  • WIG20 2173.09 -1.86%
  • WIG30 2503.29 -1.85%
  • WIG 56351.13 -1.60%
  • sWIG80 11476.16 -0.15%
  • mWIG40 3910.83 -1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pracowite pszczoły: zarabiają dla Polski ponad 4 miliardy złotych

Pracowite pszczoły: zarabiają dla Polski ponad 4 miliardy złotych
Foto: Shutterstock Foto: Według szacunków Greenpeace jest warta w sumie 4,1 mld zł

Praca pszczół, czyli zapylanie polskich upraw, jest warta w sumie 4,1 mld zł - oszacował Greenpeace. Według tej organizacji wartość zapylania jabłek w naszym kraju to ponad 1,5 mld zł, a rzepaku - ok. 1 mld zł rocznie. Jednak ekolodzy alarmują, że wzrasta zużycie pestycydów i nawozów sztucznych, które mogą być szkodliwe dla owadów.

Greenpeace opublikował w poniedziałek raport pt. "Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku".

O raporcie

Z raportu wynika, że ekonomiczna wartość zapylania samych jabłek w Polsce wynosi ponad 1,5 mld zł rocznie. Rzepaku około 1 mld zł rocznie. Na kolejnych miejscach znalazły się maliny (ok. 400 mln zł), wiśnie i czereśnie (także ok. 400 mln zł) oraz ogórki (ok. 200 mln zł).

"Raport pokazuje, jak ważne są pszczoły dla rolnictwa. Bez ich ciężkiej pracy nie byłaby możliwa uprawa wielu owoców i warzyw, które są kluczowe dla polskiej gospodarki" - podkreśliła cytowana w informacji ekologów Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Zapylanie przez pszczoły ma najwyższą szacowaną wartość w woj. mazowieckim (ponad 1,3 mld zł). Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: lubelskie (ponad 770 mln zł) oraz łódzkie (ponad 370 mln zł). We wszystkich tych trzech województwach występują duże areały sadów, których los jest zależny od owadów zapylających.

Najmniejszą wartość zapylania mają: Śląsk (ok. 40 mln zł) oraz Podlasie (ponad 30 mln zł).

Przedstawicielka organizacji dodała, że m.in. z tego powodu należy zrobić wszystko, by chronić owady zapylające.

Więcej pestycydów

Greenpeace alarmuje, że w Polsce od wielu lat wzrasta zużycie pestycydów i nawozów sztucznych, które mogą być szkodliwe dla pszczół.

"W latach 2005-2014 dynamika wzrostu sprzedaży pestycydów w Polsce wyniosła 44 proc. i była jedną z najwyższych w Europie. Masowe używanie toksycznych dla pszczół pestycydów i coraz większy udział wielkoobszarowych upraw monokulturowych, skutkujący zanikiem naturalnych siedlisk i zróżnicowanej bazy pokarmowej, mogą skończyć się katastrofą dla owadów zapylających" - dodała organizacja.

 

Zdaniem ekologów w Polsce należy wprowadzić nieograniczony w czasie zakaz stosowania pestycydów zawierających szkodliwe dla pszczół neonikotynoidy oraz fipronil. Postulują ponadto wprowadzenie planów ochrony owadów zapylających, a przez to wspieranie i promowanie praktyk rolniczych przyjaznych środowisku, rolnikom i konsumentom.

Analiza na zlecenie Greenpeace Polska została wykonana przez ekspertów Pracowni Przyrodniczej w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego i przy wykorzystaniu kalkulatora, który opracowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z francuskim instytutem badawczym INRA.

Miodowy biznes. Pomysł na wielkie pieniądze?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marek_dabek
nie macie racji do konca za wycofane srodki rolnicy stosują inne bardziej szkodliwe jestesie chyba bardziej szkodliwi niz
chemia dla rolnictwa i pszczół Mam pole i pszczoły
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panpiotruncio
ciekawe jak to wyliczyli i komu plantatorzy mają zapłacić pewnie zielonym co wszędzie szukają dziury w całym i wiecznie rzucają kłody pod nogi
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane