• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"

Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór" Odtwórz: Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"
Foto: PAP / EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecja wyjdzie ze strefy euro? | Video: Grecja zaciśnie pasa i dostanie pomoc? "Mają niewielki wybór"

- Wydaje się, że ta bitwa nie została wygrana przez rząd grecki, ale przez trojkę i zagranicznych kredytodawców. Rząd grecki może modyfikować plany, które zostały przedstawione przez trojkę. To nie jest wielki wybór - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Rafał Antczak wiceprezes Deloitte.

- Będzie zaciskanie pasa w Grecji. Co innego mówi się w czasie kampanii wyborczej, a co innego kiedy bierze się odpowiedzialność za kraj. Pierwsze tygodnie to potwierdzają. Trudno uznać, że rządzący Grecją byli nieodpowiedzialnymi ludźmi. Szczególnie jeśli mówimy o ministrze finansów tego kraju - komentował ekonomista Marek Zuber.

Grecja musi przedstawić twarde dane

Jak zauważył Zuber, wiemy doskonale, że tu odwrotu nie ma, bo wyjście ze strefy euro jest dramatycznym zubożeniem greckiego społeczeństwa. - To trzeba jeszcze raz powtórzyć: Grecja nie ma wielkiego wyboru - dodaje Zuber.

Jak podkreślał Antczak, rząd grecki do końca czerwca musi zawrzeć nowe porozumienie. To stare z 2012 roku właśnie się kończy i to są już ostatnie transze, które Grecja dostanie ze starego porozumienia. - Nowe porozumienie będzie o tyle kluczowe, że poważne spłaty greckiego długu zaczynają się w lipcu, sierpniu. Grecja będzie natychmiastowym bankrutem, ponieważ nie zbierze sumy kilkudziesięciu, kilkunastu miliardów do końca roku. Grecki rząd może próbować grać i cały czas będzie grać. Te 4 miesiące będą bardzo gorące - zauważył Antczak.

Według niego by grecki rząd będzie musiał zaprezentować twarde dane, które pokażą, że zaproponowane cele zostały zrealizowane.

I jak dodaje: - Jest bardzo prawdopodobne że Grecja będzie próbowała wyjść ze strefy euro. Wątpię, czy te wskaźniki, które były proponowane zostaną osiągnięte.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane