• rozwiń

Wyższa kwota wolna dla najmniej zarabiających? Gowin: jest taka przymiarka

Jarosław Gowin o kwocie wolnej Odtwórz: Jarosław Gowin o kwocie wolnej
Foto: sxc.hu | Video: tvn24 Foto: Kwota wolna wynosi w tej chwili wynosi ok. 3 tys. zł rocznie | Video: Jarosław Gowin o kwocie wolnej

Osoby zarabiające 3 tys. zł brutto (na rękę ok. 2150 zł) potrzebują kwoty wolnej od podatku, jak kania dżdżu. Jest taka przymiarka, żeby od przyszłego roku wzrosła ona dla tych, którzy zarabiają mniej - mówił w programie "Jeden na jeden" wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

KWOTA WOLNA OD PODATKU. ODPOWIADAMY NA PIĘĆ WAŻNYCH PYTAŃ

Mateusz Morawiecki, minister finansów i rozwoju nie wykluczył we wtorek, że dla najmniej zarabiających kwota wolna od podatku zostanie podniesiona już od 2017 roku.

- Pracujemy nad tym, bo to bardzo kosztowne projekty. Nasze obietnice wyborcze mamy rozpisane na 4 lata. Ale chcemy zacząć szybko, dokonujemy obliczeń, żeby ludzie, którzy zarabiają kilkaset złotych miesięcznie nie płacili żadnego podatku. Chcemy zacząć od najmniej zarabiających - mówił wicepremier w telewizji publicznej.

Do tych słów odniósł się dzisiaj Jarosław Gowin. - Jest taka przymiarka, żeby od przyszłego roku wzrosła kwota wolna od podatku dla tych, którzy zarabiają mniej - mówił w programie Bogdana Rymanowskiego.

- Zarabiając kilkanaście tysięcy ja nie potrzebuję kwoty wolnej, a na przykład pokolenie moich dzieci, ci, którzy są na dorobku i zarabiają po 3 tys. zł. brutto takiej kwoty potrzebują jak kania dżdżu - tłumaczył minister.

Jak dodał dochodzenie do pułapu do 8 tys. kwoty wolnej od podatku na pewno potrwa do końca tej kadencji.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej opublikowanym w niedzielę zasugerował, że "dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej".

Dodał, że rząd zastanawia się nad różnymi wariantami kwoty wolnej od podatku. - Na pewno chcemy w kolejnych interwałach czasowych rozwiązać ten problem. Za wcześnie, żeby mówić co i jak zaproponujemy, ale myślimy o tym - mówił Morawiecki.

Kwota bez zmian

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku było jedynym ze sztandarowych postulatów PiS. Od 2009 roku nie była ona zmieniana i w tej chwili wynosi 3091 zł rocznie.

W 2015 roku jej zwiększenie nakazał Trybunał Konstytucyjny. W ub. tygodniu posłowie zdecydowali o utrzymaniu dotychczasowej wartości do końca przyszłego roku.

Dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej - mówił w niedzielę wicepremier Mateusz Morawiecki. Zobacz rozmowę:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
Wyrównajcie poziom kwoty wolnej od podatku do takiego jaki mają parlamentarzyści !!! Jesteście hipokrytami i obłudnikami - sami macie kwotę wolną od podatku na poziomie 30 000 złotych a obywatelom wciskacie kit,iż ich kwota jest zbyt trudna do podniesienia.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane