• rozwiń

"Chyba jest nam wszystkim głupio". Gowin chce flagowych uczelni i ułatwień w studenckich kredytach

"Chyba jest nam wszystkim głupio". Gowin chce flagowych uczelni i ułatwień w studenckich kredytach
Foto: Shutterstock Foto: Gowin: będą ułatwienia w kredytach dla studentów

- Chyba jest nam wszystkim głupio, kiedy patrzymy na ranking szanghajski albo na niedawno opublikowany ranking uczelni europejskich, gdzie w pierwszej dwusetce nie ma żadnej polskiej uczelni - powiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dlatego chce ułatwić studentom sięganie po kredyty na naukę i stworzyć kilka flagowych uczelni.

Wprowadzenie ułatwień w przyznawaniu kredytów zapowiedział w piątek w Jastrzębiej Górze (Pomorskie) wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Debata z Gowinem otworzyła XXII Krajową Konferencję - największe wydarzenie organizowane corocznie przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Szef MNiSW wyjaśnił, że rozporządzenie ws. kredytów studenckich będzie gotowe w poniedziałek, po czym trafi do konsultacji społecznych. - Mam nadzieję, że te nowe rozwiązania pomogą wielu studentom w pokonaniu barier, które czasami utrudniają im dostęp do wyższego wykształcenia – ocenił.

Jakie zmiany?

- Po pierwsze: kredyty będą przyznawane szybciej o trzy miesiące – to jest istotna korekta. Wprowadzimy możliwość przyjmowania wniosków już w wakacje, bezpośrednio po maturze – to był duży problem dla części chętnych na studia z mniej zamożnych rodzin, że musieli najpierw zainwestować, a

dopiero potem dostawali te kredyty niejako wstecz – tłumaczył wicepremier.

Z innych spraw istotnych dla studentów spraw Gowin zapowiedział m.in. usunięcie przepisów wprowadzających możliwość ustalenia limitów w przyjmowaniu na drugi kierunek studiów. - Pod tym względem postulat parlamentu studenckiego będzie w pełni wprowadzony w życie. Likwidujemy też zbędne oświadczenia przy przenoszeniu między kierunkami studiów – dodał.

Studenci pytali w debacie m.in. o listę flagowych uczelni w Polsce.

Flagowe uczelnie

- Chyba jest nam wszystkim głupio, kiedy patrzymy na ranking szanghajski albo na niedawno opublikowany ranking uczelni europejskich, gdzie w pierwszej – nie setce, ale w pierwszej dwusetce - nie ma żadnej polskiej uczelni - powiedział Gowin.

Przyznał, że wokół pojęcia uczelni flagowych narosło wiele nieporozumień.

- Jest np. lęk, że wyłonienie tych uczelni odbędzie się kosztem innych, pozostałych uczelni. Przestańmy jednak na razie myśleć o racjach partykularnych i spójrzmy na ten problem z lotu ptaka. Czy naprawdę Polski nie stać na to, żeby nasze najlepsze uczelnie były wyżej niż w czwartej setce najlepszych uczelni świata? - mówił wicepremier.

Zdaniem Gowina, niewykluczone jest, że flagowe uczelnie będą musiały zmierzyć się ze zmianą sposobu zarządzania np. na model menedżerski. - Innym warunkiem może być np. pełna transparentność, że wyniki egzaminów, ale także treść zadań egzaminacyjnych będzie podawana do publicznej wiadomości,

żeby każdy mógł zweryfikować, jaki jest poziom wymagań - zaproponował.

Nowy sposób zarządzania

- Mamy potencjał, żeby kilka najlepszych polskich uczelni zaczęło piąć się w górę i żeby za 10-15 lat któraś z nich pojawiła się w pierwszej setce światowych rankingów. Żeby osiągnąć ten cel, to musi być wyłoniona grupa uczelni, które są traktowane na innych zasadach - inaczej i lepiej finansowane - dodał Gowin.

Przyznał, że proces wyłonienia uczelni flagowych trzeba rozłożyć na lata.

- Część środowiska akademickiego będzie temu na pewno przeciwna. Moją ambicją nie jest stworzenie w tej kadencji uczelni flagowych. Moją ambicją jest uruchomienie pewnych procesów - jeżeli o chodzi o algorytm finansowy i inne jakościowe działania - które doprowadzą w sposób samorzutny i spontaniczny, że pewne uczelnie staną się uczelniami flagowymi. To nie może być tak, że jakiś minister sam wybiera te uczelnie - wyjaśnił szef MNiSW.

Do Jastrzębiej Góry na XXII Krajową Konferencję PSRP przyjechało prawie 500 członków społeczności samorządowej z ponad 100 uczelni wyższych. Uczestnicy przejdą na miejscu cykl kilkudziesięciu warsztatów, mających na celu doskonalenie działania samorządów studenckich. Studenci będą się szkolić m.in. z zakresu dydaktyki i jakości kształcenia, funduszu pomocy materialnej, ruchu naukowego oraz współpracy międzynarodowej. Konferencja zakończy się w niedzielę.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane