• rozwiń
  • WIG20 2094.60 -0.64%
  • WIG30 2397.43 -0.53%
  • WIG 55833.74 -0.51%
  • sWIG80 11575.55 -0.14%
  • mWIG40 3748.35 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:42

Dostosuj

Miliony złotych płyną na kampanie. Partie nie oszczędzają na wyborach

Miliony złotych płyną na kampanie. Partie nie oszczędzają na wyborach
Foto: TVN 24 Foto: Politycy wszystkich partii przyznają, że to najbardziej emocjonujące i nieprzewidywalne wybory od lat

Politycy wszystkich partii przyznają, że to najbardziej emocjonujące i nieprzewidywalne wybory od lat. Dlatego nie oszczędzają – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Kodeks wyborczy pozwala partiom przeznaczyć na wydatki marketingowe i reklamowe do 80 proc. limitu. PO i PiS zamierzają maksymalnie wykorzystać limity, czyli na kampanię wydadzą po mniej więcej 30 mln zł.

Obie partie zaciągnęły już kredyty. PiS – 20 mln zł, PO – 6 mln, ale ciągle ma otwartą linię kredytową. Na kredyt kampanię robią też Zjednoczona Lewica – 1,5 mln zł i Nowoczesna – 2 mln zł.

Najnowszy sondaż

Według najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Faktów TVN i TVN24 w parlamencie znalazłoby się aż siedem ugrupowań politycznych, ale tylko dwa mogą być tego pewne. Pięć pozostałych jest albo na progu wyborczym, albo w jego okolicach.

Na 10 dni przed wyborami parlamentarnymi na pozycji lidera utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby obecnie 32 proc., a na PO - 22 procent ankietowanych przez Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Do Sejmu weszłoby jeszcze kilka innych ugrupowań.

Gdyby wyniki wyborów 25 października były takie, jak w najnowszym sondażu, przybliżony rozkład mandatów mógłby wyglądać następująco: PiS - 212, PO - 145, Zjednoczona Lewica - 46, Nowoczesna - 36, KORWiN - 10, Kukiz'15 - 7, PSL - 2, Mniejszość Niemiecka - 2.

Na co najwięcej?

Politycy wszystkich partii przyznają, że to najbardziej emocjonujące i nieprzewidywalne wybory od lat. Dlatego nie oszczędzają.

W kosztorysach najwyższą pozycję zajmują wydatki na kampanię telewizyjną.

Platforma Obywatelska na całą kampanię w telewizji wyda łącznie 6 mln złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", rządzące ugrupowanie ma już gotowe spoty na końcówkę kampanii, w tym jeden przypominający najostrzejsze wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i prominentnych działaczy, Antoniego Macierewicza oraz Krystyny Pawłowicz. Czy pojawią się jednak one w mediach zdecydują ostatnie sondaże. W przypadku gorszych notowań, PO może sięgnąć po mobilizację elektoratu przypominając wyborcom jaką mają alternatywę.

Nie śpi także Prawo i Sprawiedliwość. Prowadzące w sondażach ugrupowanie ma przygotowane na końcówkę kampanii spoty z zarówno pozytywnym i negatywnym przekazem. Decyzję o emisji uzależniają od rozwoju sytuacji.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

Nowy sondaż Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24. Materiał "Faktów" TVN:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ireneusz_grabowski
A DZIECI GŁODUJĄ!!!
Dlaczego nie ma głosowania przez internet?!Skoro można wysłać PIT!
Naj­większe szczęście po­lity­ka? Kiedy wy­bor­cy tracąc wzrok, myślą, że ideal­nie widzą.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AnonimW
Wszystko zrobię aby wygrać. Potem i tak ciemny lud zapłaci im z własnej kieszeni! Obiecują bajki, część żeby spełniać zaciągnąć nowe długi, sami odloza se na emeryturę, reszta niech się martwi sama, w końcu sami ich wybrali.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane