• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Funt przebił psychologiczną barierę. Kurs zanurkował poniżej 5 zł

Funt przebił psychologiczną barierę. Kurs zanurkował poniżej 5 zł
Foto: Shutterstock Foto: We wtorek kurs funta w parze do złotego spadł poniżej 5 zł

Funt spadł do poziomów niewidzianych od stycznia 2014 roku. Po południu za brytyjską walutę trzeba było zapłacić 4,99 złotych.

Funt oscylował wokół bariery 5 zł w parze do złotego od późnych godzin wieczornych w poniedziałek, ostatecznie przekraczając tę psychologiczną barierę tuż po północy. To poziomy niewidziane od stycznia 2014 roku.

Ok. godz. 12:26 za jednego funta trzeba było zapłacić 4,99 zł, co oznacza spadek o 0,66 proc.

Osłabienie funta jest również widoczne na parze do dolara. O godz. 12:32 za brytyjską trzeba było zapłacić 1,29 dolarów, co stanowi spadek na parze GBP/USD o 0,56 proc.

Brytyjska waluta wyraźnie traci również do euro. Na tej parze ok. godz. 12:40 spadek wynosił 0,58 proc. do 1,16 euro za jednego dolara.

Przyczyny

Tak wyraźne osłabienie brytyjskiej waluty to konsekwencja wyników referendum z 23 czerwca, w którym większość obywateli opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Spadek kursu funta w porównaniu do najważniejszych walut dodatkowo pogłębiła decyzja angielskiego banku centralnego, który w ubiegłym tygodniu zdecydował o obniżeniu stopy procentowej z 0,5 proc. do 0,25 proc.

Ostatnio obniżka miała miejsce w 2009 roku.

Ponadto, zwiększono limit skupu aktywów o 60 mld funtów do 435 mld funtów, co spotkało się z zaskoczeniem inwestorów. To oznacza, że w ramach luzowania polityki pieniężnej (quantitative easing) bank skupuje rządowe obligacje przez sześć miesięcy.

Bank zdecydował jednocześnie o przeznaczeniu w ciągu kolejnych 18 miesięcy na zakup obligacji korporacyjnych 10 mld funtów.

 

Zobacz relację z rynków walutowych z godz. 9:00:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane