• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

Przegląd prasy: Banki popełniły przestępstwo? Kredyty frankowe pod lupą prokuratury

Przegląd prasy: Banki popełniły przestępstwo? Kredyty frankowe pod lupą prokuratury

Prokurator Generalny wszczął postępowanie przygotowawcze, w którym sprawdzi możliwość popełnienia przestępstwa przez banki przy udzielaniu kredytów frankowych. Z kolei Prokuratura Regionalna w Szczecinie już prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Prokurator Generalny polecił wszczęcie postępowania przygotowawczego, którego celem jest zbadanie, czy w związku z udzielaniem przez banki mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kredytów na zakup nieruchomości, indeksowanych w walucie obcej lub denominowanych w walucie obcej, doszło do popełnienia przestępstw" - pisze Prokurator Generalny w piśmie, które opublikowało wpolityce.pl.

"W śledztwie badane będą również okoliczności ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli organów państwa uprawnionych do kontroli i sprawowania nadzoru nad bankami" - dodaje.

 

Apel senatorów

Jak wskazuje portal, inicjatywa organów państwa to efekt apelu 32 senatorów PiS, którzy podpisali się pod projektem uchwały wzywającej KNF, UOKiK i Prokuratora Generalnego do wyeliminowania z obrotu prawnego w RP "umów kredytowych, indeksowanych w walucie obcej lub denominowanych w walucie obcej, zawierających niedozwolone klauzule". Senat ma zająć się dokumentem w drugiej połowie lipca.

Głos zabrał także Rzecznik Finansowy.

"Rzecznik Finansowy dostrzega niezwykle istotną społecznie kwestię i sytuację w jakiej znaleźli się kredytobiorcy, którzy zawarli z bankami umowy kredytów walutowych (...) Zgodzić się należy z autorami projektu uchwały (...), że liczne (przeanalizowane przez Rzecznika Finansowego) umowy kredytów walutowych zawierały postanowienia, które były sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszały interesy konsumentów, a zatem w konkretnych okolicznościach mogą być uznawane za abuzywne" - czytamy w piśmie Aleksandry Wiktorow skierowanym do senatora Grzegorza Biereckiego, przewodniczącego senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, które cytuje wpolityce.pl.

Śledztwo ruszyło

Powołując się na te same przepisy co Prokurator Generalny (art. 286 par. 1 kodeksu karnego oraz art. 294 par. 1 kodeksu karnego), szczecińska prokuratura już wszczęła śledztwo w sprawie kredytów walutowych.

Szczecińscy prokuratorzy będą ustalali "czy osoby, które zawarły umowy kredytowe denominowane lub indeksowane do waluty obcej, nie zostały doprowadzono przez osoby działające w imieniu i na rzecz banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci zapłaty na rzecz banku dodatkowych i celowo ukrytych kosztów kredytu, a także zawarcia umowy na warunkach o wysokim ryzyku finansowym" - czytamy w komunikacie. "Wprowadzenie w błąd miało polegać między innymi na stworzeniu u klientów błędnego przekonania o całkowitym koszcie kredytu oraz na celowym zatajeniu rzeczywistego ryzyka związanego z kursem walut i kosztami obsługi kredytu. W konsekwencji klienci banków mieli nie mieć świadomości co do całkowitych kosztów kredytu, a także ryzyka związanego ze wzrostem zobowiązania w związku ze wzrostem kursu walut".

1 lipca 2006 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację „S”. Zawierała ona między innymi obowiązek przedstawienia kredytobiorcom informacji o całkowitym koszcie kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopie procentowej - wyjaśnia Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Frankowicz wygrał z bankiem

Przypomnijmy, że przed długim weekendem majowym Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank. Sąd uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. To pierwsze tego typu korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorcy.

Frankowicze nadal jednak czekają na ustawową pomoc ze strony państwa.

Wsparcie dla zadłużonych w tej walucie była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Mimo, że od jego wygranej minęło kilka miesięcy, to zadłużeni we frankach nadal czekają na konkretne propozycje.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o ustawie frankowej (06.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bl0to
I co? Wsadzą kogoś z KNF do więzienia, a problem dalej zostanie hehehehe..... PAD mówił co innego, roczek mija, a obiecał to w 1-ym roku ?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
PAD nie wywiązuje się z obietnic wyborczych ! Co to ma być ? Wiele ludzi na niego głosowało i gdyby nie 800.000 Frankowiczów to by nie wygrał i był dalej zaściankiem i Prezesa. Nabrał wielu ludzi, już za chwilę minie rok i co? Udają, że coś robią, a wciąż żadnych konkretów , a tak się chwalili, że już mają projekty itd.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
W latach piędziesiątych nie wolno było posiadać walut obcych. Za posiadanie dolarow czy innej waluty grozilo wiezienie i konfiskata. Dziś powinno być podobnie. Branie kredytów w obcej walucie powinno być zakazane!.Tylko w mocnych złotówkach pożyczki. Czyli w walucie która sie zarabia.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_rzewuski6afp
Ale w Polsce nie pożyczano klientom w walutach obcych, pożyczano w złotym - to były kredyty indeksowane/denominowane. Gdyby banki trzymały się prawa to w ogóle nie byłoby problemu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FirezeuG
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
To jest tak, że te parówki może i tego glutaminianu nie miały ale miały ukrytą salmonellę. A teraz sklep ci mówi przecież widziały gały co brały, trzeba było nie kupować parówek tylko szynkę.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rafal_kowalotyy
Ale ściema.. Panie Prezydencie, gdzie utknęła Pana ustawa? Już Pan zapomniał co obiecywał w kampanii wyborczej? Wstyd.. gdzie ten człowiek ma honor?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
JendrekOn
Banki, to w zasadzie dobrze zakamuflowana i zorganizowana przestępczość i tyle a gdy coś się posypie , to państwo odpowiada, czyli my podatnicy.Przypomnę opłaty za udzielenie kredytu, który sam w sobie już wszelkie opłaty i prowizje zawiera.Jak do tej pory nikt tego nie widzi jako przestępstwa wyłudzenia nienależnej zapłaty.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane