• rozwiń

Fitch: propozycja Dudy daje większe możliwości bankom

Nowa ustawa frankowa. Wyliczamy, ile banki zwrócą za spready Odtwórz: Nowa ustawa frankowa. Wyliczamy, ile banki zwrócą za spready
Foto: Jak deklaruje agencja Fitch, ocena propozycji frankowej nie będzie mieć wpływu na podejmowane w przyszłości decyzje dotyczące ratingu dla Polski | Video: Nowa ustawa frankowa. Wyliczamy, ile banki zwrócą za spready

Agencja ratingowa Fitch wzięła pod lupę frankowy projekt ustawy autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podano w komunikacie, jest ona korzystniejsza dla sektora bankowego niż poprzednie propozycje, ale nie wyklucza dalszych działań niekorzystnych dla banków.

Zdaniem analityków agencji ratingowej Fitch, projekt ustawy frankowej, przedstawiony przez Andrzeja Dudę, jest lepszym rozwiązaniem dla sektora bankowego niż poprzednie propozycje. Te zakładały przewalutowanie kredytów po korzystnym kursie dla zadłużonych, co z kolei byłoby kosztowne dla banków.

Bez wpływu na rating

Agencja w opublikowanym komunikacie zaznacza, że najnowszy projekt nie usuwa całkowicie zagrożenia, a banki nadal są narażone na potencjalne straty z wyceny. Jednak propozycja, zdaniem Fitch, wydaje się oferować im większe możliwości w zarządzaniu kredytami w szwajcarskiej walucie.

"Naszym zdaniem, nowe propozycje obejmują większą elastyczność, która powinna umożliwić bankom stopniowe zarządzanie negatywnym wpływem przewalutowania na kapitał. Władze zamierzają szczegółowo monitorować kursy przewalutowań. Naszym zdaniem nie można w całości wykluczyć wymuszonych przewalutowań w dłuższym terminie" – podano w opinii.

Jak deklaruje agencja, ocena propozycji frankowej nie będzie mieć wpływu na podejmowane w przyszłości decyzje dotyczące ratingu dla Polski.

 

Nowa ustawa nie satysfakcjonuje frankowiczów. Niespełnionych obietnic wyborczych jest więcej


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane