• rozwiń

Temat: OFE

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają przed politykami PiS

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają przed politykami PiS
Foto: Radek Pietruszka / PAP Foto: Coraz więcej firm planuje skup własnych akcji, by ograniczyć udziały OFE

Coraz więcej polskich firm planuje skup własnych akcji - podaje agencja Reuters. Obawiają się planów rządu dotyczących przejęcia ich akcji, należących obecnie do prywatnych funduszy emerytalnych. Dziś możliwe zmiany w OFE zasygnalizował Jarosław Kaczyński.

Co prawda polski rząd oficjalnie informuje, że nie ma planów likwidacji prywatnych funduszy emerytalnych, ale prezes PiS Jarosław Kaczyński na dzisiejszym kongresie PiS zasygnalizował nowe plany, w tym propozycje dotyczące otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

- One już są, choćby propozycja jak ta, która odnosi się do tego, co zrobić z tymi pieniędzmi, które zostały w OFE, które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a które mogą być podstawą nowych, ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale będą też wspierały milion polskich gospodarstw domowych - powiedział prezes PiS.

Kaczyński nie przedstawił szczegółów, ale przedsiębiorstwa, w których fundusze mają duże udziały, obawiają się przejęcia ich przez rząd - podaje Reuters. Zarządy boją się utraty kontroli nad dywidendą i finansami oraz zwiększenia kontroli nad spółkami przez państwo.

Drenaż giełdy

Agencja przypomina, że przejęcie OFE przez państwo może oznaczać odpływ kapitału z giełdy, gdzie zagraniczne fundusze, takie jak Nationale Nederlanden, Aviva, AXA i MetLife, inwestują pieniądze z oszczędności Polaków.

Według agencji co najmniej siedem średniej wielkości firm ma w planach odkup własnych akcji lub rozważa inny sposób ograniczenia udziału w akcjonariacie OFE. Jedną z takich firm jest Robyg.

- To nie jest sposób na dystrybucję zysków wśród naszych udziałowców. Ma na celu obronę w razie ewentualnych zmian na rynku kapitałowym i w funduszach emerytalnych - powiedział Artur Ceglarz, prezes spółki, z którym agencja rozmawiała przed dzisiejszym wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego.

OFE posiadają ok. 60 proc. akcji w spółce Robyg. Z kolei w firmie windykacyjnej Kruk udział OFE wynosi 41 proc.

- Ewentualna likwidacja funduszy emerytalnych to dla nas scenariusz nieprawdopodobny i bardzo negatywny. Program skupu akcji własnych to rozwiązanie na możliwe złe czasy - mówi Michał Zasępa, prezes Kruka.

Miliardy oszczędności

Według bankierów, z którymi rozmawiała agencja, w grę wchodzą udziały w sumie o wartości ok. 100 mld zł, jakie może przejąć rząd po zlikwidowaniu funduszy emerytalnych. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób miałoby to nastąpić.

Ekonomiści wskazują z kolei na konieczność łatania dziury budżetowej. Rząd zobowiązał się do utrzymywania deficytu poniżej 3 proc. PKB, zgodnie z unijnymi zaleceniami, ale jak dotąd nie przedstawił efektów dodatkowych wpływów.

- Rząd obiecuje zasypać dziurę poprzez zwiększenie wpływów z poboru podatków, ale nie widzimy znaczącej poprawy - powiedział starszy ekonomista ING BSK Piotr Popławski.

Jego zdaniem w przyszłym roku deficyt budżetowy osiągnie 3,5 proc. PKB.

 

Jarosław Kaczyński zapowiada zmianę konstytucji. Kongres PiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Ludzie, nie dajcie się znowu okraść. PiS rozdaje nasze pieniądze dla własnych celów politycznych. To droga ku krawędzi bankructwa kraju. Będziemy drugą Grecją, ale nam już nikt nie pomoże. PiS dla władzy zadłuży i sprzeda Polskę.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Andrzej Maliniak
Aktualnie mamy ok 222 mil. zl wzrostu długu ma dobę. Na 1 polaka przypada ok. 30 000 zł długu. Aktualnie jest silna tendencja do wzrostu długu narodowego. Nad prezes nie ma dzieci, przyszłość go nie interesuje, a to właśnie nasze dzieci będą spłacać jego szalone pomysły.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane