• rozwiń

Temat: Energetyka

Ceny prądu w krajach Unii Europejskiej. Zobacz, jak wypadła Polska

Ekspert o możliwych podwyżkach cen prądu Odtwórz: Ekspert o możliwych podwyżkach cen prądu
Ekspert o możliwych podwyżkach cen prądu "Źródło: TVN24 BiS"

Ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej w 2017 roku były najwyższe w Belgii, gdzie sięgały średnio 28 eurocentów za kilowatogodzinę. Najniższe ceny w ubiegłym roku obowiązywały w Bułgarii, gdzie kilowatogodzina kosztowała średnio 10 eurocentów. W Polsce było to około 15 eurocentów - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Ceny energii elektrycznej i gazu w UE mogą się różnić w zależności od podaży i popytu w danym momencie, kosztów sieci i warunków pogodowych.

Polska w środku stawki

Spośród 24 państw członkowskich, które dostarczyły dane europejskiemu urzędowi statystycznemu, ceny energii elektrycznej za kilowatogodzinę w gospodarstwach domowych wahały się w granicach od 10 eurocentów (Bułgaria) do 28 eurocentów (Belgia).

W zdecydowanej większości krajów wahały się w granicach od 10 do 20 eurocentów za kilowatogodzinę.

W Polsce było to 15 eurocentów. Porównywalne ceny jak nad Wisłą, choć nieco niższe, były w Czechach i na Słowacji. Nieco wyższe, przekraczające 15 eurocentów, w Holandii i Luksemburgu.

Ceny gazu w UE

Eurostat podał również ceny gazu ziemnego w gospodarstwach domowych państw UE.

Ceny za kilowatogodzinę błękitnego paliwa były niższe niż ceny energii elektrycznej. W ubiegłym roku wahały się w granicach od 3 eurocentów (Rumunia) do 12 eurocentów (Szwecja).

W większości z 21 państw członkowskich, które dostarczyły dane do Eurostatu, cena ta nie przekraczała 8 eurocentów za kilowatogodzinę. W Polsce było to nieco poniżej 5 eurocentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
KP2015
Wprawdzie Belg płaci najwięcej, to i tak za swoja pensję może kupić z 10 razy więcej prądu niż Polak. Ważna jest wartość nabywcza a nie cena nominalna.
  • 8
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Scrutinizer
@Jerycho
Nie zapominaj, że kryterium którego nikt nie bierze pod uwagę są horrendalnie wysokie czynsze. przyjmij 10-12 EUR za m2 gołej podłogi, a w Luksemburgu 15+ i oczywiście 300-400 EUR opłat - woda, ciepło prąd śmieci czystość.
Więcej komentarza nie potrzeba.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane