• rozwiń

Wyścig po wielkie pieniądze. Ile Polacy zarobią na pokonaniu Portugalii?

Foto: PAP/ Bartłomiej Zborowski Foto: Piłkarze reprezentacji Polski podczas treningu kadry w ośrodku szkoleniowym Le Centre Robert Louis-Dreyfus w Marsylii

Cztery miliony euro - tyle może zarobić polska federacja na awansie do półfinału mistrzostw Europy. By tak się stało podopieczni Adama Nawałki w czwartek wieczorem muszą pokonać Portugalię.

Już teraz UEFA wypłaci PZPN co najmniej 6,5 mln euro, czyli ok. 29 mln zł, za udział w mistrzostwach Europy we Francji. Skąd taka kwota? Polska federacja otrzyma po milionie za zwycięstwo w grupie, pół miliona za remis, półtora za awans do 1/8 finału i kolejne 2,5 mln euro za występ w ćwierćfinale.

Część tej sumy zostanie przeznaczona na premie dla piłkarzy.

Premie dla piłkarzy

Każdy z uczestników Euro 2016 za sam udział w imprezie otrzymał 8 milionów euro. A to nie wszystko. Każde zwycięstwo w fazie grupowej - Polacy odnieśli dwa - wycenione zostało na milion euro, remis - 0:0 z Niemcami - 500 tys. euro. Drużynom, które awansowały do 1/8 finału, UEFA przeleje dodatkowo 1,5 mln euro, a występ w ćwierćfinale to kolejne 2,5 mln euro, co w sumie daje w przypadku podopiecznych Nawałki 6,5 mln euro.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa PZPN Zbigniewa Bońka po awansie do fazy pucharowej część z tej kwoty trafi na konta zawodników. Według nieoficjalnych informacji, piłkarze mogą liczyć na ok. 40 procent tego, co federacja zarobi za udział w turnieju we Francji. Obecnie ich nagroda oscylowałaby wokół 2,6 mln euro, czyli 11,6 mln złotych.

Jeśli w czwartek drużyna trenera Adama Nawałki pokona Portugalię i znajdzie się w półfinale, suma premii od UEFA wzrośnie o cztery miliony euro.

Więcej na nagrody

Łącznie Europejska Unia Piłkarska na nagrody finansowe przeznaczyła 301 mln euro. To aż o 105 mln euro więcej niż przed czterema laty, kiedy ME odbyły się w Polsce i na Ukrainie. Tak duży wzrost puli nagród wiąże się także z większą liczbą uczestników.

Po raz pierwszy w historii o miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu rywalizują 24, a nie jak dotychczas 16, zespoły.

Mistrz Europy mógłby zarobić w sumie 27 mln euro, jeśli po drodze nie przegra ani nie zremisuje żadnego meczu. Na taką kwotę nie może już jednak liczyć żaden z zespołów pozostałych w turnieju we Francji.

Zobacz materiał "Faktów" TVN przed meczem z Portugalią (29.06.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane