• rozwiń

Temat: Trzynasta emerytura

Podwyżki dla emerytów i rencistów. "To realna korzyść dla wszystkich Polaków"

Rośnie zadłużenie emerytów Odtwórz: Rośnie zadłużenie emerytów
Rośnie zadłużenie emerytów "Źródło: TVN24 BiS"

Emerytury i renty do kwoty 2447,55 zł wzrosną bardziej, niż by to wynikało z ustawowego mechanizmu waloryzacji. To realna korzyść dla wszystkich Polaków – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że emerytów i rencistów czeka także dodatkowe wsparcie w postaci trzynastej emerytury.

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wzrosły o 70,20 zł, z kwoty 1029,80 zł do 1100 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

"Realna korzyść"

Minister rodziny podkreśliła, że "wariant waloryzacji ze zdecydowaną przewagą kwotowego podniesienia świadczeń emerytalno-rentowych" to najczęściej zgłaszany postulat środowisk osób starszych.

- Zastosowaliśmy mechanizm kwotowo-procentowej waloryzacji. Ten element kwotowego zwiększenia dotyczy niemalże trzech czwartych emerytów. Procentowa waloryzacja obejmuje tych emerytów, których świadczenia są wyższe niż 2447,55 złotego - wyjaśniła minister.

- Dzięki modyfikacji zasad waloryzacji, to znaczy gwarantowanej podwyżce świadczeń o co najmniej 70 złotych, świadczenia emerytalno-rentowe do kwoty 2447,55 zostaną podwyższone w stopniu wyższym, niż wynikałoby to z ustawowego stałego mechanizmu waloryzacji. To realna korzyść dla wszystkich Polaków - podkreśliła Rafalska.

Dodatkowo – jak dodała minister rodziny – w tym roku emeryci otrzymają także zwrot z rozliczenia kwoty wolnej od podatku. Emeryci, którzy mają niższe świadczenia, oprócz waloryzacji kwotowej, dostaną wzrost nadpłaconego podatku - przypomniała szefowa MRPiPS.

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 7,9 mld zł.

Trzynasta emerytura

Minister Rafalska zaznaczyła, że emerytów czeka w tym roku dodatkowe wsparcie w postaci trzynastej emerytury. Podkreśliła, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane wszystkim emerytom i rencistom, także tym, którzy pobierają renty rodzinne i renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

- Emeryci często mówili, że jedna większa dodatkowa wypłata pozwala im zrobić dodatkowe wydatki, na które ich normalnie nie stać, na przykład drobne remonty czy zakup niezbędnego sprzętu - powiedziała.

Podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę od maja "trzynastki" dla emerytów w wysokości 1100 zł. W piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że świadczenie Emerytura Plus będzie wypłacane osobom pobierającym emerytury lub renty bez względu na ich wysokość. Świadczenie ma być wypłacane od maja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane