• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

To, co sprawdziło się w USA, nie pomoże Europie? "Drukowanie pieniędzy nie jest panaceum na problemy strefy euro"

Foto: EPA Foto: Euro

Luzowanie ilościowe (QE) nie jest panaceum na problemy strefy euro - powiedział w środę przebywający na Forum w Davos były minister finansów USA Larry Summers. Wprowadzenie programu QE przez EBC pochwaliła szefowa MFW Christine Lagarde.

Wcześniej w środę szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi zapowiedział wprowadzenie od marca programu QE w strefie euro.

- Istnieje bardzo wiele powodów, by oczekiwać, że wprowadzenie programu QE w obecnej sytuacji będzie w Europie mniej skuteczne niż w Stanach Zjednoczonych - powiedział Summers w Davos, cytowany przez magazyn "Fortune".

Poprawy nie będzie

Ekonomista podkreślił wprawdzie, że "całym sercem" popiera program skupowania obligacji rządowych, który EBC zainicjuje w marcu, ale sądzi, że nie doprowadzi on do radykalnej poprawy sytuacji w strefie euro.

Lagarde uznała tymczasem, że "ta ekspansja EBC pomoże obniżyć koszty kredytu w strefie euro, poprawi prognozy dotyczące inflacji i zmniejszy ryzyko, że nastanie długi okres zbyt niskiej inflacji".

Dodała jednak, że "jest sprawą zasadniczą, by ekspansywna polityka monetarna była poparta działaniami w innych obszarach (...) jak reformy strukturalne, tak aby przyśpieszyć wzrost gospodarczy".

Nie to samo co w USA

Podczas dyskusji panelowej w Davos Summers powiedział, że program ten będzie w Europie mniej efektywny niż w USA, ponieważ oprocentowanie długoterminowych obligacji, które QE ma obniżyć, by pobudzić gospodarkę, są już teraz rekordowo niskie.

W USA, gdy wprowadzano QE, stopy procentowe były wyższe, co sprawiło, że program ten był skuteczny - przypomniał Summers.

Jego zdaniem w krajach europejskich lepszym rozwiązaniem niż QE byłyby bezpośrednie interwencje państw w gospodarkę, polegające na wdrażaniu pakietów stymulacyjnych. - Potrzebujemy QE, ale ten program nie wystarczy - podkreślił amerykański ekonomista.

Korzystny wpływ

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, która również przebywa w Davos i brała udział w panelu dyskusyjnym wraz z Summersem powiedziała, że już sama perspektywa wprowadzenia QE wpłynęła korzystnie na sytuację w Europie; spadły notowania euro, a główne indeksy giełdowe poszybowały w górę już w poniedziałek.

Lagarde zwróciła uwagę, że spadek kursu euro wpłynie korzystnie na sektor eksportowy, a to przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. - QE w Europie już zadziałało. Spójrzmy na walutę - dodała.

Summers podkreślił jednak, że prawdziwym problemem Europy - którego QE nie rozwiąże bez dodatkowych bodźców dla gospodarki - jest to, że rządy próbują zarazem stosować politykę rygoru finansowego i cięcia wydatków rządowych. - A to kolektywne zaciskanie pasa doprowadzi do spowolnienia wzrostu w Europie - dodał.

Program QE, który wdraża EBC polegać będzie na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek i skupowaniu obligacji rządowych; ten zastrzyk płynności powinien sprawić, że łatwiej dostępne staną się kredyty, a rządy będą mogły przeznaczyć fundusze na inwestycje. Docelowo QE ma nie tylko pobudzić rozwój gospodarczy, ale też uchronić strefę euro przed deflacją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane