• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W tych miastach żyje się najdrożej. W pierwszej dziesiątce króluje Europa

W tych miastach żyje się najdrożej. W pierwszej dziesiątce króluje Europa
Foto: Shutterstock Foto: Ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit przygotował listę najdroższych miast

Singapur, Zurych, Hongkong. To trójka najdroższych miast do życia na świecie według corocznego rankingu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). Na drugim biegunie znalazła się stolica Zambii - Lusaka.

Ranking EIU przygotowywany jest dla 160 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 400 cen różnych produktów i usług związanych m.in. z żywnością, napojami, odzieżą, sprzętami gospodarstwa domowego, opłatami za mieszkanie, transportem, rachunkami za media, czy rozrywką.

1. Singapur

Miasto-państwo położone w pobliżu Półwyspu Malezyjskiego już trzeci rok z rzędu okazuje się być najdroższym miejscem do życia. Swoją "przewagę" nad Nowym Jorkiem, czy Hongkongiem, Singapur zawdzięcza gwałtownemu wzrostowi kosztów utrzymania.

2014: 1. miejsce

2. Zurych

Zdaniem EIU przyczyną tak wysokiej pozycji Zurychu jest niespodziewana umocnienie franka szwajcarskiego oraz "strukturalnie wysoki poziom zarobków i cen".

2014: 4. miejsce

3. Hongkong

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Hongkong awansował o 7 miejsc w rankingu ze względu na wysokie ceny nieruchomości oraz wzrost kosztów utrzymania.

2014: 9. miejsce

4. Genewa

EIU wskazuje, że w zasadzie wszystko w Genewie jest drogie. Nawet rekreacja i rozrywki są jednymi z najdroższych na świecie. Stąd też tak wysokie miejsce Szwajcarów.

2014: 7. miejsce

5. Paryż

Zdaniem EIU "słabe zaufanie do euro oznacza, że Paryż jest jedynym miastem ze strefy euro w pierwszej dziesiątki rankingu". Z drugiej strony zauważono jednak, że pomimo słabej waluty "Paryż pozostaje strukturalnie miastem bardzo drogim do życia". Jedynymi rzeczami, których ceny wydają się rozsądne pozostaje alkohol i papierosy.

2014: 2. miejsce

6. Londyn

Jak wskazują autorzy raportu w Londynie mamy do czynienia ze stagnacją wynagrodzeń, co jednocześnie powoduje, że nie nadążają one za inflacją i gwałtownym wzrostem cen nieruchomości. Średnia cena nieruchomości w Londynie wynosi bowiem ponad 500 tys. funtów, podczas gdy przeciętne płace są na poziomie 30 tys. funtów.

2014: 11. miejsce

7. Nowy Jork

"Silniejszy dolar i inflacja oznacza, że Nowy Jork staje się coraz droższy do życia w porównaniu do globalnych rówieśników" - wskazują analitycy EIU. Na przykład kilogram chleba kosztuje tutaj 8,28 dol., ponad dwa razy więcej niż w Singapurze.

2014: 22. miejsce

8. Kopenhaga

Miasto zachowuje swoje miejsce w rankingu ze względu na wysokie koszty utrzymania w stosunku do płac.

2014: 8. miejsce

9. Seul

Stolica Korei Południowej pnie się w rankingu ze względu na wzrastające ceny ubrań i rachunków za media. EIU wskazuje, że "koszty utrzymania w Seulu już teraz są na tym samym poziomie, co w Kopenhadze i Los Angeles".

2014: 9. miejsce

10. Los Angeles

Pierwszą dziesiątkę zamyka Los Angeles. Miasto cechuje szczególnie drogi alkohol.

2014: 27. miejsce

 

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Azjatyckie kraje nie są w Unii a i tak są w pierwszej dziesiątce? Ciekawe. To teraz pytanie co daje Unia?
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jethro
Cos ci sie pomylilo. To jest ranking miast, w ktorych utrzymanie sie jest najdrozsze. Wiec bardzo dobrze, ze nie ma tam wielu miast z Unii Europejskiej.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane