• rozwiń

Przegląd prasy: wieś ofiarą unijnego rozdania

Przegląd prasy: wieś ofiarą unijnego rozdania
Foto: Shutterstock Foto: Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Gminy są niezadowolone z podziału europejskich funduszy na lata 2014-2020 - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", ankieta przeprowadzona przez Związek Gmin Wiejskich RP wśród ponad 400 samorządów, gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie pokazuje, że podmioty chciałyby zainwestować w latach 2014-2020 aż 97 mld zł.

Środki, ale na co

Pieniądze miałyby trafić głównie na gospodarkę wodno-ściekową i infrastrukturę drogową. Warunek jest jeden - założona kwota będzie osiągalna, o ile niemal 63 mld zł pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł, a więc budżetu państwa i funduszy europejskich. Z tym może być jednak problem.

Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW). To z niego pieniądze wydawane są np. na budowę i remonty lokalnych dróg czy pomoc w rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej. Fundusze na kolejne lata będą istotnie przycięte, gdyż zmienił się zakres wsparcia.

Tymczasem eksperci twierdzą, że gminy wiejskie w ogóle nie zauważały, iż w nowej perspektywie Unia stawia na innowacyjność, a czas na budowę infrastruktury był w starej perspektywie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
alian1
A drogi wojewódzkie i krajowe to omijają gminy? A kanalizacja gmin ? A wodociągi wybudowane? Jedni przeznaczali unijne wsparcie na lotniska (np PiS w Radomiu) a inni budowali oczyszczalnie, kanalizacje i wodociągi . Ale cieszcie sie idą ponoć lepsze czasy , teraz wszyscy bedą DOSTAWAC
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane