• rozwiń

Temat: Kredyty hipoteczne

Dziś Dzień Wolności Hipotecznej. Najlepszy wynik od 9 lat

Polacy wolą mniejsze mieszkania Odtwórz: Polacy wolą mniejsze mieszkania
Polacy wolą mniejsze mieszkania "Źródło: TVN24 BiS"

Poniedziałek to 142. dzień bieżącego roku. Dla przeciętnego kredytobiorcy oznacza to, że zdążył właśnie zarobić tyle, ile potrzebuje na spłatę swojego rocznego zobowiązania hipotecznego. To najlepszy wynik od 9 lat.

Dzień Wolności od Kredytu Hipotecznego wypada na czas, jaki przeciętny kredytobiorca potrzebuje, żeby zarobić na 12 rat przeciętnego kredytu hipotecznego. Z obliczeń analityków wynika, że ten dzień przypadł na poniedziałek 22 maja.

Dla porównania - jeszcze w 2012 roku klient banku potrzebował 37 dni w roku więcej, aby spłacić swój dług. Zdaniem analityków Open Finance, skrócenie czasu spłaty hipoteki Polacy zawdzięczają przede wszystkim wzrostowi średniego wynagrodzenia. Od ubiegłego roku pensje wzrosły o 3,7 proc., do 2890 zł miesięcznie netto - wynika z danych GUS-u.

Jednak wraz z wynagrodzeniem rosną też średnie raty kredytu. Dzisiaj za kredyt płacimy miesięcznie o 1,4 proc. więcej niż rok temu. W ocenie ekspertów, ta kosmetyczna zmiana jest spowodowana głównie niewielkim wzrostem oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

"Gdyby więc przyjąć, że w rodzinie pracują dwie osoby i każda zarabia średnią krajową, to na raty zarobiłyby już pod koniec pierwszego kwartału (12 marca)" - przedstawiają twórcy opracowania. W rzeczywistości spora część kredytobiorców nie musiałaby pracować aż 142 dni w roku, żeby spłacić swój kredyt. Oczywiście szybciej od zobowiązania mogą uwolnić się ci, którzy zarabiają więcej, ale też ci, którzy dysponują dwoma pensjami na spłatę zadłużenia.

Przeciętny klient banku jest zadłużony na około 191 tys. zł, a obsługa kredytu w ciągu roku kosztuje go dodatkowe 13 tys. Średnia rata wynosi natomiast około 1,1 tys. zł, wyliczyli analitycy.

W Polsce jest obecnie 2,1 mln kredytów hipotecznych, z czego 71 proc. są zaciągnięte w złotówkach.

Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce tylko 6 proc. osób samotnych decyduje się na kredyt.

Rodzin z dwójką dzieci i kredytem hipotecznym jest w Polsce około 234 tys., wynika z opracowania, a z trójką - 84 tys. Zdaniem autorów analizy, gdyby rodzice postarali się o wsparcie z programu Rodzina 500 Plus, pozbyliby się zobowiązania 15 dni szybciej niż przeciętny kredytobiorca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane