• rozwiń

Polki myślą o emigracji. Dwie trzecie jest gotowa wyjechać

Polki myślą o emigracji. Dwie trzecie jest gotowa wyjechać
Foto: Shutterstock Foto: Polki najchętniej podjęłyby się pracy przy sprzątaniu

Dwie trzecie badanych kobiet w naszym kraju jest gotowych wyjechać do pracy za granicę - wynika z raportu "Polki o pracy za granicą". Najczęstszą motywacją są pieniądze.

Z raportu badania "Polki o pracy za granicą" opracowanego przez Promedica24 wynika, że aż 66 proc. Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę. Ponad jedną trzecią z nich (36 proc.) motywują kwestie finansowe.

Jakie kierunki?

Jeśli chodzi o atrakcyjność poszczególnych destynacji, to najchętniej wybierane są Niemcy, można przypuszczać, że ze względu na bliską lokalizację oraz Wielka Brytania – najmniejsza bariera językowa. Tam też w chwili obecnej przebywa największa grupa rodaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych. Trzecie miejsce na liście preferowanych destynacji zajęła Norwegia.

Z raportu wynika też, że Polki najchętniej podjęłyby się pracy przy sprzątaniu, bądź przy pracach sezonowych np. zbiorach owoców i warzyw. Są to też prace cechujące się stosunkowo najniższym wynagrodzeniem. Zdecydowanie na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć kobiety, które zatrudnią się w opiece osób starszych. Na taką pracę liczą głownie kobiety w wieku 45+.

Polacy za granicą

Z danych GUS wynika, że na koniec 2015 roku około 2 mln 397 tys. Polaków przebywało w 2015 r. za granicą, w tym niemal 2,1 mln w Europie. W krajach Unii Europejskiej nadal najwięcej osób mieszka w Wielkiej Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.), Holandii (112 tys.) oraz w Irlandii (111 tys.) i we Włoszech (94 tys.).

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 600 dorosłych Polek w wieku 18-60 lat metodą wywiadu.

Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód. Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bolek20
Nie bójcie się - zachód nie pozwoli żebyśmy zarabiali więcej od nich, nasza gospodarka nie może być prężniejsza od ich gospodarki. Unia się zatroszczy o to żebyśmy się nie rozwijali.
  • 1
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bolek20
Bo praca w Polsce jest bardzo nisko ceniona. Sprzątaczka na zachodzie zarabia w przeliczeniu tyle, co średniej klasy pracownik IT w Polsce, przy zbliżonych kosztach życia.
  • 2
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
piotrw50
Brawo dziewczyny, wyjezdzajcie i nie wracajcie. Zawsze wiedzialem, ze polskie dziewczyny sa o niebo madrzejsze od polskich mezczyzn.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane