• rozwiń

Prezydent w Szwajcarii. Rozmawiał o frankowiczach

Prezydent chce pomóc frankowiczom. Prosi Szwajcarię o współpracę Odtwórz: Prezydent chce pomóc frankowiczom. Prosi Szwajcarię o współpracę
Foto: Paweł Supernak/PAP | Video: tvn24 Foto: Duda pytany o możliwość zmian w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej, zaznaczył, że w tej sprawie decyzja należy do posłów i senatorów | Video: Prezydent chce pomóc frankowiczom. Prosi Szwajcarię o współpracę

Zwróciłem się z postulatem bliższej współpracy Narodowego Banku Polskiego i Szwajcarskiego Banku Narodowego ws. kursów franka - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kehrsatz po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Johannem Schneiderem-Ammannem. Ten podkreślał, że bank centralny jest instytucją niezależną, ale strona szwajcarska jest otwarta na rozmowy.

Polski prezydent podkreślił, że problem wysokiego kursu tej waluty w stosunku do złotego dotyczy setek tysięcy rodzin w Polsce.

Zacieśnić relacje

- Zwróciłem się do pana prezydenta z prośbą, z postulatem, by w miarę możliwości zacieśnione zostały relacje między Narodowym Bankiem Polskim a bankiem narodowym Szwajcarii, aby w ramach tej współpracy kwestie linii kredytowych były bardziej otwarte, kwestie możliwości takiego amortyzowania kursu franka na wypadek turbulencji na rynkach walutowych, aby w tym zakresie ta współpraca między bankami była bardziej ścisła - powiedział Duda.

Jak zaznaczył, liczy, że sytuacja będzie zmierzać w tym kierunku.

Duda zapowiedział, że na temat sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich, będzie rozmawiał z prezesami Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.

- Mogę zapewnić, że nadal będę rozmawiał na ten temat z prezesem NBP, jeżeli chodzi w ogóle o sytuację osób, które mają kredyty we frankach; będę rozmawiał na ten temat z szefem KNF. W moim przekonaniu mogą zostać tutaj podjęte kolejne kroki, aby sytuację tych osób poprawić. Natomiast to już nie są tyle kroki ustawowe, co kroki podejmowane przez te instytucje w ramach tych rozwiązań ustawowych i tych instrumentów, które one dziś w swoich rękach mają. Rzecz polega tylko na tym, aby chciały takie działania, jakie leżą w ich możliwościach, podjąć - powiedział Duda.

Pytany o możliwość zmian w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej, zaznaczył, że w tej sprawie decyzja należy do posłów i senatorów. Wskazał, że projekt dotyczący spreadów był pierwszym krokiem pomocy frankowiczom.

Odpowiedź Szwajcarii

- Jesteśmy otwarci na pomysł prowadzenia rozmów przez banki narodowe Polski i Szwajcarii w sprawie franka szwajcarskiego - powiedział prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann

Podkreślił przy tym, że szwajcarski bank centralny jest instytucją niezależną.

Schneider-Ammann mówił też, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła m.in. konsekwencji silnego kursu franka szwajcarskiego na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla rodzin mających kredyty w tej walucie w Polsce.

- Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna - powiedział szwajcarski prezydent. Relacjonował, że Duda mówił, iż w tej sprawie możliwy jest postęp, jeśli banki narodowe będą prowadzić ze sobą rozmowy. - Oczywiście nasz bank narodowy może te rozmowy sam kształtować. Potwierdziłem, że jesteśmy na to otwarci – powiedział Schneider-Ammann.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
rafal_kowalotyy
Nóż się w kieszeni otwiera jak się słucha tych kłamstw. Ustawa frankowa utknęła w Sejmie. Inne ustawy mogą być przepychane w ciągu dwóch dni, nawet pracując w nocy. Ale jak chodzi o ustawę, która może pomóc polskim rodzinom, to rozwleka się ją w nieskończoność. Ot i jeden z przykładów kłamstw ekipy PiS`u...
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kiniu555
Banki sztucznie utrzymują taki wysoki kurs franka, nie będzie kredytobiorców nie będzie wysokiego kursu franka. Duda nic nie wskóra, bo to nie ten adres:) A banków nie ruszą bo są im potrzebne do zadłużania Państwa Polskiego
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane