• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Święta mocno uderzą po kieszeni. Kłopoty finansowe wielu Polaków

Ceny żywności coraz wyższe Odtwórz: Ceny żywności coraz wyższe
Ceny żywności coraz wyższe "Źródło: TVN24 BiS"

Dla co piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Powodem jest koszt prezentów.

Jak wskazują autorzy badania, średni koszt prezentów gwiazdkowych to ok. 500 zł. Tylko na jeden podarek dla dziecka przeciętnie wydajemy 155 zł, a dla dorosłego 120 zł. Wydatki na żywność pochłoną średnio 422 zł.

"62 proc. badanych uważa, że święta to poważny koszt do zaplanowania w domowym budżecie. Tylko co dziesiąta osoba ma w tym względzie finansowy komfort " - wskazano.

Większa liczba dłużników

Według badania większość Polaków sfinansuje tegoroczne święta z pensji lub oszczędności. Co dwunasty zaciągnie też kredyt lub pożyczkę, albo przesunie płatność rachunków. "Ale co piąty badany przeczuwa, że (…) i tak popadnie w finansowe kłopoty z powodu bożonarodzeniowych wydatków" - czytamy.

- Tylko przy zakupach prezentów trzy na cztery osoby przekraczają zaplanowany budżet, a ostatecznie co piąta osoba z góry wie, że święta będą dla niej przyczyną problemów finansowych - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Jak dodał, co roku po świętach pojawia się w rejestrze większa liczba dłużników, którzy przełożyli płatność rachunków czynszu, czy przestali spłacać pożyczkę lub kredyt.

- Obecnie w bazach BIG oraz BIK opóźnioną spłatę różnego rodzaju rachunków i kredytów ma w Polsce 2 mln 500 tys. Polaków. Wartość ich przeterminowanych zaległości to 62 mld 300 mln zł - przypomniał.

Wydatki na prezenty

Według BIG w przypadku osób, które otrzymują pieniądze z programu 500 plus, około jedna trzecia przyznaje, że "dodatkowa gotówka pozwoli im na święta wydać więcej".

"Portfel najbardziej drenują prezenty dla dzieci, na obdarowanie jednej pociechy przeznaczamy bowiem 155 zł, o 35 zł więcej niż na prezent dla osoby dorosłej. Żywność, zajmująca drugą pozycję na liście bożonarodzeniowych wydatków, średnio kosztuje 422 zł" - wyliczyli autorzy badania. I dodali, że "tylko jedna czwarta respondentów udaje się wydać tyle, ile początkowo zakładali".

Choć prezenty pustoszą kieszenie "trzech na czterech badanych przyznaje, że lubi dostawać je na gwiazdkę". W większości gospodarstw (71 proc.) prezenty otrzymują wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci. W jednym na pięć domów obdarowywane są tylko dzieci, a w co dziesiątym - nikt.

Co kupimy? Głównie "coś praktycznego", ale najlepiej gdyby jednocześnie była to niespodzianka (2/3 badanych). 44 proc. respondentów woli "wcześniej podpytać obdarowywanego co chciałby dostać, by uniknąć nietrafionych pomysłów".

Organizacja świąt

Wydatki na żywność pochłoną średnio 422 zł, ale w połowie domów nie będą wyższe niż 300 zł, a w pozostałych przekroczą tę kwotę.

Gotowanie posiłków świątecznych jest dla większości badanych przyjemne. "Jeśli już coś kupujemy to najczęściej są to pierogi i uszka oraz gotowe mięsa i wędliny. Catering przy przygotowywaniu świąt to wciąż rzadkość (5 proc.)" - wskazano.

"Zakupowe szaleństwo związane z prezentami, ale też żywnością na wigilijny, a potem świąteczny stół powodują, że 59 proc. badanych uważa Boże Narodzenie za święta mocno skomercjalizowane" - wskazano. Mimo to trzech na czterech ankietowanych lubi atmosferę świąt.

Boże Narodzenie budzi większy entuzjazm wśród kobiet. Jednocześnie częściej niż mężczyźni deklarują, że organizacja świąt to dla nich "poważny wydatek".

O badaniu

Badanie "Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków" przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK i BIG InfoMonitor wykonano w drugiej połowie listopada 2017 na próbie 1009 Polaków w wieku 25-65 lat, metodą CAWI.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z ustawą o BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane