• rozwiń

Deutsche Bank zapłaci 258 mln dol. za pranie brudnych pieniędzy

Deutsche Bank musi zapłacić gigantyczne kary za pranie brudnych pieniędzy Odtwórz: Deutsche Bank musi zapłacić gigantyczne kary za pranie brudnych pieniędzy
Foto: Deutsche Bank | Video: TVN24 BiS Foto: Deutsche Bank zapłaci USA 258 mln dol. kary za pranie brudnych pieniędzy | Video: Deutsche Bank musi zapłacić gigantyczne kary za pranie brudnych pieniędzy

Niemiecki Deutsche Bank musi zapłacić USA 258 mln dolarów oraz zwolnić sześciu wysokiej rangi pracowników w ramach kary za pranie brudnych pieniędzy i robienie interesów z podmiotami działającymi w objętych sankcjami USA krajach, jak Sudan, Syria i Iran.

Jak poinformował w środę Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork, w ramach ugody Deutsche Bank zgodził się zapłacić 200 mln dolarów do kasy tego departamentu oraz 58 mln dolarów Rezerwie Federalnej, czyli amerykańskiemu bankowi centralnemu.

Pod nadzorem

Ponadto zgodził się na niezależny nadzór oraz zwolnienie sześciu pracowników: dwóch dyrektorów zarządzających, dwóch dyrektorów i dwóch wiceprezesów, którzy byli zaangażowani w obchodzenie sankcji USA. Ponadto trzem innym pracownikom Deutsche Bank ma zakazać prowadzenia operacji z udziałem USA.

"Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia dochodzeń za łamanie systemu sankcji oraz pranie pieniędzy w instytucjach finansowych" - napisano w komunikacie. "Aby zniechęcić do podobnych naruszeń w przyszłości ważne jest byśmy skupiali się nie tylko na odpowiedzialności korporacji, ale także indywidualnych osób" - dodano.

Amerykańscy śledczy ustalili, że za pośrednictwem swej nowojorskiej filii, niemiecki bank przeprowadził od 1999 do 2006 roku operacje o wartości prawie 11 mld dolarów na rzecz sudańskich, irańskich, birmańskich, libijskich i syryjskich podmiotów. Przed dokonywaniem płatności w amerykańskich dolarach, pracownicy banku usuwali informacje, umożliwiające identyfikację tych podmiotów.

Deutsche Bank poinformował, że jest zadowolony z osiągniętej ugody.

- Ten proceder miał miejsce kilka lat temu i od tego czasu zakończyliśmy wszelkie relacje biznesowe z jednostkami z tych [objętych sankcjami - red.] krajów - powiedziała w środę rzeczniczka Renee Calabro.

Nie pierwsza wpadka

Największy niemiecki bank doznał ostatnio kilku spektakularnych porażek. W ramach ugody zawartej z władzami USA i W. Brytanii niemiecki bank musi zapłacić im łącznie 2,5 miliarda USD kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor. W końcu 2013 roku Deutsche Bank zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 milionów euro, nałożoną przez Unię Europejską.

Ponadto w sierpniu "Der Spiegel" pisał, że instytucje ścigania i kontroli finansowej z Rosji, USA i Wielkiej Brytanii prowadzą śledztwo, by wyjaśnić czy Deutsche Bank pomagał rosyjskim klientom w praniu brudnych pieniędzy i lokowania ich za granicą. Tygodnik oceniał skalę tych transakcji na sześć miliardów dolarów.

Dwa tygodnie temu Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork ogłosił też ugodę na ponad 787 milionów USD z francuskim bankiem Credit Agricole za podobne naruszenie amerykańskich sankcji. Bank francuski przeprowadził w latach 2003 i 2008 operacje płatnicze na ponad 32 mld dolarów za pośrednictwem swego oddziału w Nowym Jorku w imieniu podmiotów z Sudanu, Iranu, Birmy i Kuby.

To nie pierwsza potężna kwota, którą musi zapłacić Deutsche Bank:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Stiepx
Zarobili 11mld zapłacili 258mln kary. Jakby nie patrzeć są dobre 10,742 mld na plusie. Nic dziwnego, że są zadowoleni z ugody. Też bym był zadowolony na ich miejscu.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane