• rozwiń

Temat: Gospodarka

Rekordowa kara dla Deutsche Banku za zmowę z innymi bankami

Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem Odtwórz: Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem
Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem "Źródło: TVN24BiS /"

Kolejne 170 milionów dolarów będzie kosztować Deutsche Bank zmowa z innymi bankami w sprawie manipulacji stopą EURIBOR. To rekordowa kwota, jaką bank zapłaci w ramach ugody z jednym z inwestorów - podał Reuters.

Na 170 milionów dolarów opiewa ugoda zawarta pomiędzy Deutsche Bankiem a inwestorem oskarżającym go o zmowę z innymi bankami. Jak poinformował Reuters, cały czas chodzi o manipulację stopą EURIBOR.

Wprawdzie ugoda czeka jeszcze na ostateczną akceptację sędziego sądu na Manhattanie, ale jej wejście w życie to kwestia dni. Dla przypomnienia, w sprawie manipulacji stopą EURIBOR już wcześniej ugody zawarły inne banki, takie jak Barclay’s Plc czy HSBC Holdings Plc. Pierwszy bank zmowa w sprawie EURIBOR kosztowała 96 mln dol., drugi zaledwie 45 mln dol.. Kwota, jaką musi zapłacić Deutsche Bank jest więc rekordowa.

Miliony euro

Przypomnijmy, że Deutsche Bank został już ukarany w 2013 roku. Wówczas to karę nałożyła na niego Komisja Europejska, w sumie w wysokości 725 milionów euro. W grudniu KE ukarała trzy inne banki (Credit Agricole, HSBC i JPMorgan Chase), na które nałożyła w sumie 485 mln euro kary.

Wszystkie zostały ukarane za sprzeczną z prawem UE wymianę poufnych informacji i zmowę ws. poziomu międzybankowej stopy procentowej strefy euro EURIBOR. Bankowcy kontaktowali się ze sobą poprzez komunikatory internetowe, dzięki czemu manipulowali wskaźnikami referencyjnymi, które mają wpływ na ostateczną wysokość EURIBOR. "Uczestnictwo w takich układach było bardzo lukratywne dla banków. Bardzo niewielki ruch stopy EURIBOR mógł mieć ogromny wpływ, ze względu na wielkość wolumenu handlu" – podkreślała Margrethe Vestager z Komisji Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane