• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Utrata własnej waluty. Polska przed historycznym wyborem, czy dołączyć do strefy euro

Dariusz Rosati i Stefan Kawalec o euro w Polsce Odtwórz: Dariusz Rosati i Stefan Kawalec o euro w Polsce
Dariusz Rosati i Stefan Kawalec o euro w Polsce "Źródło: tvn24"

- Utrata własnej waluty stworzyłaby ryzyko dla gospodarki - mówi o wprowadzeniu euro w Polsce Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów. Odmiennego zdania jest Dariusz Rosati, eurodeputowny Platformy Obywatelskiej. - Polsce opłaca się przyjąć euro z punktu widzenia ekonomicznego (...) to korzyści w granicach 30 miliardów złotych rocznie - wskazuje gość programu "Horyzont" w TVN24.

Dariusz Rosati wskazuje, że przyjęcie europejskiej waluty niesie za sobą duże korzyści. - Eliminacja kosztów wymiany walut, kosztów zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, dochodzi kwestia obniżonych stóp procentowych - wymienia, jednocześnie podkreślając, że "to wszystko są korzyści - ostrożnie licząc - rzędu 1,5 procent PKB, czyli w granicach 30 miliardów złotych rocznie".

Jego zdaniem, "Polska stoi przed historycznym wyborem". - Czy dołączyć do strefy euro i być w grupie państw, które będą decydowały o przyszłości Europy, czy pozostać na marginesie - zwraca uwagę gość Macieja Wierzyńskiego.

Polityczne znaczenie

Rosati wskazuje, że "polityczny aspekt członkostwa nabrał szczególnego wymiaru w ciągu ostatniego roku po przezwyciężeniu kryzysu, państwa strefy euro zdecydowały się pogłębiać integrację".

- Strefa euro idzie do przodu, integruje się coraz bardziej, kraje, które nie chcą się integrować pozostaną na peryferiach - podkreśla. - To, co słyszymy z ust nowego prezydenta Francji, tylko potwierdza ten kierunek - dodaje eurodeputowany Platformy.

Z korzyściami wejścia do strefy euro nie zgadza się Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów. - Utrata własnej waluty stworzyłaby ryzyko dla gospodarki. Gdyby gospodarka się osłabiła to również osłabiłaby się pozycja polityczna - wskazuje.

- Powtarzanie, że korzyścią ze strefy euro są niskie stopy procentowe, to lekceważenie faktu. Stopy procentowe nie powinny być ani niskie wysokie, tylko właściwe do potrzeb gospodarki - tłumaczy Kawalec. Jego zdaniem, "gospodarka w strefie euro jest pozbawiona własnych instrumentów polityki monetarnej i może znaleźć się w sytuacji, w której stopy procentowe są za niskie, a kraj traci konkurencyjność". Stefan Kawalec wskazuje w tym miejscu choćby na przykład Hiszpanii.

Euro w Polsce

Przypomnijmy, że wprowadzenie europejskiej waluty w Polsce wynika ze zobowiązań zapisanych w traktacie ateńskim, a przyjętych w referendum w 2003 roku. Mimo jednak takiego zobowiązania nie ma określonej daty zamiany złotego na euro.

Polska w chwili obecnej posiada status państwa z derogacją, co oznacza, że jest bezterminowo wyłączona z obowiązku wypełniania części zobowiązań płynących ze stosowania unijnego prawa.

Uchylenie derogacji jest uzależnione od wypełnienia kryteriów konwergencji obejmujących kryterium: stabilności cen, fiskalne, kursu walutowego oraz stóp procentowych.

W marcu tego roku wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że "przyjęcie unijnej waluty można rozważyć, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych". Zdaniem, szefa resortów finansów i rozwoju może to nastąpić za 10-20 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane