• rozwiń

Dobre wieści dla kredytobiorców. Gorsze dla oszczędzających

Dobre wieści dla kredytobiorców. Gorsze dla oszczędzających
Foto: Shutterstock Foto: W najbliższych miesiącach stopy procentowe powinny pozostać bez zmian

Stopy procentowe powinny być utrzymane bez zmian także w 2018 roku, jeśli nie zmienią się znacząco warunki makroekonomiczne - ocenił Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej w kuluarach konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Jeśli nie zmienią się znacząco warunki makro, to byłbym za utrzymaniem bez zmian stóp procentowych także w 2018 roku. Wzrost inflacji wynika z efektu bazy i wzrostu cen surowców. Inflacja dalej jest poniżej celu inflacyjnego i powinna się ustabilizować na umiarkowanym poziomie - powiedział Żyżyński dziennikarzom.

- Nadal mamy do czynienia ze wzrostem oszczędności i niechęcią przedsiębiorców do brania kredytów mimo niskich stóp proc. W takich warunkach podnoszenie stóp nie wydaje się właściwe - dodał.

Zdaniem członka RPP również tempo wzrostu PKB jest neutralne dla decyzji o stopach procentowych. Prognozuje, że PKB wzrośnie w tym roku do 3 procent, może 3,5 procent.

Stopy bez zmian

Przypomnijmy, że podczas zakończonego w środę posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe NBP. Stopa referencyjna pozostanie zatem w wysokości 1,50 procent, stopa lombardowa 2,50 procent, stopa depozytowa 0,50 procent, a stopa redyskonta weksli 1,75 procent.

Na konferencji po posiedzeniu Rady Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, podkreślał że "jeśli utrzymają się takie tendencje, jakie są w tej chwili (w kształtowaniu się cen ropy naftowej i żywności w Europie - red.) to nie widzę podstaw, by do końca roku myśleć o zmianie poziomu stóp procentowych".

 

Jak ustrzec się irytujących opłat bankowych? Gościem TVN24 BiS był Jarosław Sadowski (21.09.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane