• rozwiń

Temat: Podatki

Rząd szykuje zmiany w podatkach. Minister: stawki są mniej ważne

Czerwińska: chcielibyśmy, aby od 2019 roku funkcjonował tzw. exit tax Odtwórz: Czerwińska: chcielibyśmy, aby od 2019 roku funkcjonował tzw. exit tax
Czerwińska: chcielibyśmy, aby od 2019 roku funkcjonował tzw. exit tax "Źródło: Jedynka"

System podatkowy może być prosty, ale musi uwzględniać procesy gospodarcze, musi być stabilny, ale przy tym elastyczny, w przeciwnym razie będzie archaiczny - mówiła podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister powiedziała w środę, że z jej spotkań z przedsiębiorcami wynika, iż dla podatników stawki podatkowe są ważne, niemniej sen z powiek spędza im wysoki poziom skomplikowania systemu, stwarzający problemy nawet doradcom podatkowym.

Dlatego w resorcie finansów zdefiniowano nowe podejście do systemu podatkowego, opisane jako 3P - system prosty, przyjazny, przejrzysty. Czerwińska zaznaczyła, że to koncepcja niezwykle istotna dla podatników-przedsiębiorców, ale także dla administracji.

- Mówimy o tym, że chcielibyśmy aby ten prosty i przyjazny system dawał bezpieczeństwo podmiotom, pewną stabilność w zakresie prawa podatkowego - mówiła.

Zmiany w systemie

Szefowa resortu finansów podkreśliła, że stabilność nie oznacza, że system się nie zmienia, bowiem taki staje się bardzo szybko systemem archaicznym.

- System podatkowy może być prosty, ale na miarę swoich czasów (…). To musi być system, który jest elastyczny, który jest systemem transparentnym dla podatnika, w którym podatnik wie, w jaki sposób powinien się zachować, wie w jaki sposób ten system traktuje poszczególne zdarzenia gospodarcze - powiedziała.

Jednocześnie, zwróciła uwagę minister finansów, system ten musi być na tyle elastyczny, żeby nie stał się archaiczny, który można wykorzystywać do nadużyć podatkowych.

- Musimy wyważyć pomiędzy naiwną prostotą systemu, a niezwykłym splotem, kłębkiem regulacji, które są niestrawne. Ja jestem za system transparentnym i prostym, na miarę tych czasów, tych procesów gospodarczych, które zachodzą - podkreśliła Czerwińska.

"Podatki będą trudne"

Według doradcy podatkowego Jerzego Martiniego uproszczenie podatków jest hasłem nośnym, ale jego zdaniem nie da się tego zrobić. - Życie gospodarcze jest skomplikowane, będzie coraz bardziej skomplikowane. Jeśli mamy zamiar utrzymać podatek VAT, to podatki będą trudne - ocenił.

Jego zdaniem nie będziemy też w stanie uprościć podatków w taki sposób, aby osoba, które nie ma nic wspólnego z podatkami mogła swobodnie wypełniać wszystkie związane z tym obowiązki.

- System nie musi być prosty. Dla mnie jest najważniejsze, że nawet jak podatnik popełni błąd, który się nie wiąże z żadnym uszczerbkiem po stronie fiskusa, to nie straci całego swojego biznesu - uważa Martini.

Wiele nadregulacji

Wiceminister finansów Paweł Gruza zauważył jednak, że mamy wiele nadregulacji w prawie - przepisów, które nie stanowią ani zasobu dla administracji, ani nie są przyjazne dla przedsiębiorców, "są zaszłością, która narastała przez wiele lat przeszłych".

- Te przepisy możemy zidentyfikować i po prostu wyciąć bez szkody dla administracji, budżetu i przedsiębiorców. To jest na pewno to, co jest do zrobienia - ocenił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kg1955
Jest takie przysłowie "Polacy nie gęsi swój rozum mają".Ale jak na razie nic mądrego nie wymyślili!Może czas wziąć dobre sprawdzone pomysły z zachodniej Europy?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane