• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Bogactwo Polaków rośnie najszybciej na świecie. Przybywa też milionerów

Najbogatsze kobiety świata Odtwórz: Najbogatsze kobiety świata
Najbogatsze kobiety świata "Źródło: tvn24bis.pl"

Wartość majątku Polaków w ciągu ostatniego roku procentowo wzrosła najbardziej na świecie - wynika z najnowszego raportu Credit Suisse na temat światowego bogactwa.

Z analizy szwajcarskiego banku Credit Suisse wynika, że majątek  Polaków powiększył się w ciągu ostatniego roku aż o 18 procent. Według analityków wartość tego, co posiadamy procentowo wzrosła najszybciej spośród wszystkich przebadanych krajów.

Dlaczego?

Osiągnięcie tak doskonałego wyniku było możliwe głównie dzięki wzrostowi cen akcji na giełdzie. Ale z metodologii wynika, że twórcy raportu do majątku zaliczyli również wartość m.in. nieruchomości (domów, mieszkań), posiadanych produktów (np. samochodów), czy prywatnych aktywów w funduszach emerytalnych - jednak bez świadczeń wypłacanych przez państwo, czyli emerytur, rent itd.

Szybki wzrost nie oznacza jednak, że wkrótce trafimy do czołówki rankingu najbogatszych mieszkańców globu. Pierwsze trzy miejsca w tym zestawieniu zajmują Szwajcarzy (538 tys. dolarów majątku w przeliczeniu na jednego dorosłego), Australijczycy (403 tys. dolarów) i obywatele Stanów Zjednoczonych (389 tys. dolarów). Polska znalazła się w dużej grupie państw z bogactwem określanym jako "średnie" - w praktyce między 25 tys. a 100 tys. dolarów na dorosłego mieszkańca.

Z raportu wynika natomiast, że w naszym kraju żyje obecnie 74 tys. milionerów. To duży wzrost, bo jeszcze w 2015 roku według Credit Suisse było ich 43 tysiące.

Rosną nierówności

Eksperci szwajcarskiego banku przyjrzeli się również majątkom najbogatszych osób w skali globalnej. Z ich raportu wynika, że dystans między bogatymi a ubogimi wciąż się powiększa. Do 1 proc. najbogatszych na globie należy już ponad połowa (50,1 proc.) światowego bogactwa, czyli 140 bilionów dolarów. Od czasów kryzysu finansowego rozpoczętego w 2008 roku ich stan posiadania zwiększył się o 7,6 procent.

Z drugiej strony 3,47 miliarda najuboższych dorosłych, co stanowi aż 70 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, posiada mniej niż 10 tysięcy dolarów i  i kontroluje zaledwie 2,7 proc. globalnego majątku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane