• rozwiń

Chińczycy mają apetyt na jabłka znad Wisły. Polski potentat na celowniku

Piechociński o relacjach polsko-chińskich Odtwórz: Piechociński o relacjach polsko-chińskich
Piechociński o relacjach polsko-chińskich "Źródło: TVN24 BiS"

Chińska spółka SDIC Zhonglu Fruit Juice chce za ponad 68,5 miliona złotych przejąć spółkę Appol, czołowego producenta koncentratu jabłkowego w Polsce. Tak wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej szanghajskiej giełdy.

W miniony czwartek spółki podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od wyników prowadzonego audytu - wyjaśnił we wtorek przedstawiciel firmy SDIC Zhonglu, odmawiając podania nazwiska.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, muszą na nią wyrazić zgodę chińskie urzędy: Ministerstwo Handlu, Krajowa Komisja Rozwoju i Reform oraz Państwowe Biuro ds. Wymiany Zagranicznej (SAFE). - Jeśli dobrze pójdzie, zajmie to kilka miesięcy, niecały rok - ocenił przedstawiciel Zhonglu.

Polska w światowej czołówce

- Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem (zagęszczonego soku owocowego - red.) na świecie. Przejęcie wytwórcy z tego rynku wpłynie korzystnie na globalne rozmieszczenie naszej produkcji - powiedział przedstawiciel chińskiej spółki. Jak dodał, dotychczas firma produkuje soki tylko w Chinach.

- Poza tym polska firma produkuje również sok NFC (nie z koncentratu - red.). Z tym sokiem związany jest trend rozwojowy w całej branży soków owocowych w Europie - podkreślił.

Firma Appol jest polską firmą o prywatnym kapitale oraz największą w Polsce firmą w branży produkcji koncentratów owocowych - podano na stronie internetowej Appolu.

Z danych przedstawionych w komunikacie o przejęciu Appolu wynika, że zyski tej firmy za 10 pierwszych miesięcy br. były ponad pięciokrotnie niższe niż za cały ubiegły rok.

Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek na świecie. Jednak w związku z problemami na rynku tych owoców w tym roku polscy przetwórcy, podobnie jak firmy z innych krajów UE, musieli importować koncentrat jabłkowy m.in. z Chin. Od lipca do września państwa UE zaimportowały z tego kraju 9,6 tys. ton koncentratu, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - wynika z analizy AgroNawigatora, przygotowanej przez PKO BP, cytowanej na początku grudnia przez "Puls Biznesu".

O firmach

Zhonglu Fruit Juice Co., której siedziba mieści się w Pekinie, jest filią państwowego holdingu State Development & Investment Company. Na stronie internetowej firma informuje, że 90 proc. jej produktów przeznaczonych jest na eksport.

Według agencji Xinhua chińskie firmy ogłosiły w tym roku blisko 350 fuzji i przejęć zagranicznych, opiewających na 64,8 mld dol. Chińskie władze wprowadziły w tym roku obostrzenia, by zmniejszyć liczbę inwestycji ocenianych jako nieracjonalne, szczególnie w sektorach, takich jak nieruchomości czy rozrywka.

Promowane są natomiast inwestycje w krajach objętych chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz inwestycje mogące pozytywnie wpłynąć na rozwój chińskiego przemysłu - podała chińska agencja.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane