• rozwiń

Ceny niemal stanęły. Inflacja już wyhamowała

Rosną ceny towarów i usług Odtwórz: Rosną ceny towarów i usług
Rosną ceny towarów i usług "Źródło: TVN24 BiS"

Inflacja w maju wyniosła 1,9 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

W kwietniu mieliśmy do czynienia z 2 proc. inflacją licząc rok do roku i 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1 proc. i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - podał GUS w komunikacie.

Droższa żywność

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8 proc.) oraz łączności (o 2,4 proc.). Niższe ceny transportu (o 2,3 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br., w porównaniu z analogicznym miesiącem znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej  - podano w komunikacie.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane