• rozwiń

Ile karpi kupisz za swoją pensję? Niezwykłe zestawienie

Ile karpi kupisz za swoją pensję? Niezwykłe zestawienie
Foto: Shutterstock Foto: Ile karpi może kupić przeciętny Polak?

Na ile karpi stać przeciętnego Polaka? Portal wynagrodzenia.pl przygotował nietypowe zestawienie: na podstawie danych o naszych pensjach i tegorocznej ceny karpia - w okresie przedświątecznym - policzył, ile ryb możemy zakupić za średnią miesięczną krajową pensją.

Z zestawienia przygotowanego przez analityków portalu wynika, że w tym roku cena karpia w sprzedaży detalicznej jest najniższa od 6 lat. Średnia cena żywego karpia w największych hipermarketach w kraju wynosi 9,5 zł za kilogram. Rok temu było to 11 zł, a dwa lata temu - 10 zł. Portal obliczył, że od 2010 roku cena ta spadła o 27 proc.

Portal założył sytuację, w której przeciętny polski konsument przeznacza całe swoje miesięczne wynagrodzenie na kupno karpi na święta, przy czym jedna ryba będzie ważyć 1,5 kg. Taką wagę przyjęto, ponieważ jest uznawana za idealną dla tego gatunku ryb.

Wynagrodzenia.pl zestawiły te obliczenia z prognozami Narodowego Banku Polskiego o wzroście średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto na 2016 rok o 4 proc. Wynosi ono 4056 zł, a w roku ubiegłym było to 3900 zł.

Na tej podstawie portal obliczył, że przeciętny Polak może sobie w tym roku pozwolić na zakup 285 sztuk karpia, a więc o 49 sztuk więcej niż w roku poprzednim.

A może karp z hodowli?

Portal sprawdził również różnice w cenie między rybami z hodowli i sklepów. Według jego analizy, jeśli Polak chce kupić na Wigilię karpia w hodowli, musi zapłacić średnio o 28 proc. więcej niż w hipermarketach i sklepach detalicznych. Wyższa cena często związana jest z lepszą jakością, na przykład karpie są karmione specjalnymi paszami.

Przeciętny Polak, wydając na ryby całą miesięczną pensję, może kupić 285 karpi.

Zobacz: Ile Polaków kosztują święta? (Film z 19.12.2016)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane