• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

500 plus bez tajemnic. Polskie sposoby na to, co zrobić z pieniędzmi

500 plus bez tajemnic. Polskie sposoby na to, co zrobić z pieniędzmi
Foto: Shutterstock Foto: Prawie połowa Polaków 500 plus wydaje na potrzeby całej rodziny

Blisko połowa Polaków (44 proc.) pieniądze z 500 plus wydaje na potrzeby całej rodziny - pokazało najnowsze badanie CBOS. Żadna z badanych osób nie zamierza rezygnować z pracy ze względu na otrzymywane świadczenie. Natomiast 1 proc. pytanych przyznało, że planuje zmniejszyć bądź już zmniejszyło wymiar czasu pracy.

CBOS zbadał, jak Polacy korzystają z programu "Rodzina 500 plus"; badanie przeprowadzono między 21 września a 12 października br., na podstawie wywiadów z 3320 rodzicami lub opiekunami dzieci do 18 roku życia. Do badania wykorzystano próbę PESEL dzieci do 18 roku życia.

Jak pokazało badanie, najczęściej wnioski o świadczenie wychowawcze wypełniały matki dzieci lub faktyczne opiekunki (78 proc.), zdecydowanie rzadziej ojcowie (16 proc.) a jeszcze rzadziej wnioski wypełniane były wspólnie (5 proc.).

Wydatki z 500 plus

Zdecydowana większość respondentów otrzymuje świadczenie wychowawcze przelewem na rachunek bankowy (95 proc.). Pozostali dostają je w postaci gotówki.

Blisko połowa Polaków (44 proc.) pieniądze z 500 plus wydaje na potrzeby całej rodziny. Ponad jedna trzecia (34 proc.) wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta (21 proc.) wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

Żadna z badanych osób, ani ich partnerów lub małżonków nie zamierza rezygnować z pracy ze względu na otrzymywane świadczenie. Natomiast 1 proc. pytanych zadeklarowało, że zamierza zmniejszyć bądź już zmniejszyło wymiar czasu pracy, 5 proc. respondentów powiedziało natomiast, że zamierza podjąć lub podjęło pracę (3 proc., gdy pytano ich o plany parterów). Nikt nie zadeklarował chęci zwiększenia wymiaru czasu pracy.

Sposób na inwestycje

Najczęściej pieniądze z programu 500 plus trafiają na rachunek matki (49 proc.). Jak się okazuje, 35 proc. badanych otrzymuje świadczenie na wspólne konto, 14 proc. - na rachunek ojca, 2 proc. - na rachunek dziecka, 1 proc. - na specjalnie w tym celu wyodrębnione konto.Na pytanie, kto w praktyce dysponuje pieniędzmi z programu 500 plus, większość badanych (52 proc.) odpowiedziało, że oboje rodzice lub opiekunowie dziecka. Dość często pieniędzmi dysponuje matka (42 proc.), zdecydowanie rzadziej ojciec lub cała rodzina (po 3 proc.).

44 proc. badanych nie wydziela pieniędzy ze świadczenia wychowawczego z domowego budżetu, lecz wydaje je na potrzeby całej rodziny. 34 proc. wydziela je i przeznacza na określone cele, a 21 proc - wydziela częściowo.

Wśród respondentów, którzy deklarują, że przynajmniej część pieniędzy ze świadczenia wydzielają, 27 proc. odkłada je na odrębnym rachunku oszczędnościowym, lokacie lub kupuje obligacje. 5 proc. przeznacza je na polisę ubezpieczeniową, posagową dla dziecka, a 1 proc. inwestuje w akcje, jednostki funduszu inwestycyjnego itp. Prawie jedna czwarta (24 proc.) oszczędza je lub inwestuje w inny sposób.

Opieka nad dzieckiem

W przypadku 16 proc. badanych pieniądze z programu 500 plus przyczyniły się do zwiększenia lub rozpoczęcia dawania dziecku kieszonkowego. 4 proc. badanych zmieniło formę opieki nad dzieckiem, np. przez posłanie do żłobka, przedszkola, opłacenie opiekunki itp. 3 proc. badanych dzięki tym środkom wybrało niepubliczną placówkę, a 2 proc. - wydłużyło czas korzystania ze żłobków czy przedszkoli.

Respondenci pytani byli, jak duże znaczenie dla ich domowego budżetu ma świadczenie wychowawcze. Mogli to określić w skali od 1 (praktycznie bez znaczenia, stanowi nikłą część budżetu) do 7 (decydujące znaczenie, stanowi większość domowego budżetu).

Najwięcej badanych (30 proc.) wybrało 7, po 15 proc. wskazało 5 i 6, a 16 proc. - 4. Średnia ocena wyniosła 4,96.

Podstawowe wydatki

Pytani o wydatki, które nie zostałyby poniesione, gdyby nie otrzymywane świadczenie, respondenci najczęściej wskazywali odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazd wakacyjny dla dzieci lub dla całej rodziny (22 proc.), książki lub pomoce edukacyjne (22 proc.), dodatkowe zajęcia dla dzieci (20 proc.). Ponadto wskazali na wycieczki, wyjazdy szkolne, przedszkolne, żywność, wyjścia rodzinne, np. basen, kino, teatr, zoo, restauracja, jedzenie poza domem (po 17 proc.), leki, leczenie (15 proc.), wizyty u dentysty, ortodonty, remont mieszkania (po 11 proc.). Do tego 3 proc. badanych wskazało spłatę zobowiązań finansowych.Świadczenie wychowawcze z programu 500 plus wypłacane jest od 1 kwietnia. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach, po spełnieniu kryterium dochodowego, również na pierwsze dziecko.

Propozycja rządu dla rodzin korzystających z programu 500 plus:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wajda
No pewnie że nikt nie porzuca pracy z powodu 500+ !!
tylko tak gadają zazdrośniki !!
statystki mówią bynajmniej u mnie w mieście ze bezrobocie bardzo spadło i to jest potwierdzone w PUP
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sundayman
Nie no skąd, nikt z powodu 500+ nie porzuca pracy. A że statystki rynku pracy pokazują coś innego...a co tam. To badanie to Sc-Fi lepsze niż Lema.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcin_rrrr
Sc-Fi to te twoje statyski. Bezrobocie jest najniższe od wielu lat. I piszą o tym wszędzie. Nie znam nikogo kto by rzucił pracę dla 500zł. Może też dlatego, że dostawanie 500+ nie jest uzależnione od dochodu (z wyjątkiem jedynaków).
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane