• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych

Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych
Foto: Stuart Isett/flickr.com/(CC BY-ND 2.0) Foto: Warren Buffett popiera Clinton

Popierający kandydaturę Hillary Clinton legendarny inwestor Warren E. Buffet, zajmujące czołowe miejsca na liście najbogatszych ludzi świata, zaproponował w poniedziałek, żeby kandydat GOP Donald Trump spotkał się z nim i wymienił informacją o dochodach.

Donald Trump jest pierwszym kandydatem w wyborach prezydenckich w USA od 1976 roku, który nie chce ujawnić swych zeznań podatkowych. Jak twierdzi, będzie mógł to uczynić dopiero po zakończeniu audytu prowadzonego obecnie przez Urząd Podatkowy USA (Internal Revenue Service).

Propozycja spotkania

- Moja wiadomość dla niego (Donalda Trumpa - red.) jest następująca. Też mam u siebie audyt, więc będę zachwycony, jeśli spotka się ze mną kiedy chce i gdzie chce, byle przed wyborami - powiedział Buffet, główny akcjonariusz, przewodniczący rady nadzorczej oraz prezes Berkshire Hathaway. - Ja przyniosę informację o swoich dochodach, on swoją... i pozwolimy ludziom zadać pytania dotyczące poszczególnych pozycji tam zawartych - dodał.

Odmowa ujawnienia zeznań podatkowych ściągnęła na Trumpa w poniedziałek krytykę dziennika "The New York Times". Trump – jak podkreśla gazeta – ubiega się o urząd prezydenta pozując na biznesowego guru, ale "czy naprawdę jest tak bogaty i utalentowany jak twierdzi?". "Czy naprawdę nie ma konfliktu interesów w Rosji, której hakerów poprosił o szpiegowanie swej rywalki Hillary Clinton?" - pyta "NYT".

W maju Trump usiłował tłumaczyć wyborcom, że nie może ujawnić swych zeznań podatkowych, ponieważ są one przedmiotem audytu amerykańskiego fiskusa; jednak urząd podatkowy ogłosił, że miliarder może upublicznić te dokumenty w każdej chwili - pisze "NYT".

Dziennik przypomniał też, że gdy cztery lata temu inny republikański kandydat, Mitt Romney, usiłował wymigać się od ujawniania swych zeznań podatkowych, Trump należał do grupy, która naciskała na Romneya, by je udostępnił. Pisze też, że Hillary Clinton zamieściła swe zeznania podatkowe na stronach internetowych jej sztabu wyborczego.

Wyrocznia z Omaha

86-letni Warren E. Buffett to amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów w skali globu. W 2015 zajął trzecie miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Bywa niekiedy nazywany "wyrocznią z Omaha" lub "mędrcem z Omaha" – od miasta w Nebrasce, gdzie się urodził.

Jest znany z hołdowania zasadom inwestowania w wartość oraz niezwykłej skromności. Prowadzi działalność dobroczynna na szeroką skalę. Obiecał przekazać 99 procent swojego majątku na cele charytatywne. Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.

Donald Trump nie wyklucza uznania, że Krym należy do Rosji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Xymeon
Trump to wrzód na ciele amerykańskiego społeczeństwa... demagog, populista i klasyczny szkodnik, coś jak poseł Kaczyński w Polsce
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane