• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

Miliardy na obronność mogą przepaść. Problemy resortu Macierewicza

W tył zwrot Odtwórz: W tył zwrot
Foto: Kacper Pempel/Reuters/Forum | Video: tvn24 Foto: Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz planował wydatki majątkowe na poziomie 10 mld zł | Video: W tył zwrot

Wydatki majątkowe Ministerstwa Obrony Narodowej wyniosły do końca września mniej niż 3 mld złotych. To zdecydowanie poniżej planów na ten rok. Niepokojąco wygląda zwłaszcza realizacja budżetu przez Inspektorat Uzbrojenia. To organ MON-u, który odpowiada za proces pozyskiwania uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Wszystko wskazuje na to, że miliardy, które miały iść na wzmocnienie polskiej armii, po prostu przepadną.

Do końca roku zostały zaledwie dwa miesiące, tymczasem wydatki Ministerstwa Obrony Narodowej na kluczowy program modernizacji armii pozostawały na mizernym poziomie. Zgodnie bowiem z danymi z 30 września, wydatki majątkowe resortu wyniosły 2,8 mld zł. To zaledwie 28 proc. planu, który zakłada, że wydatki w tym roku wyniosą 10 mld zł.

Modernizacja Sił Zbrojnych

Wydatki majątkowe stanowią największą część całości wydatków na obronność w 2016 roku. Są one jednocześnie najistotniejsze z punktu widzenia modernizacji Sił Zbrojnych. Z wydatków majątkowych płyną bowiem środki na realizację Centralnych Planów Rzeczowych (CPR), w tym: Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, Centralnego Planu Inwestycji Budowlanych.

Z resztą budżetu MON nie ma takiego problemu. Wydatki z całego budżetu resortu na koniec września wyniosły 19,7 mld zł, tj. 55,6 proc. planu (po zmianach). Projekt budżetu na 2016 rok zakłada bowiem wydanie przez MON ponad 35 mld zł.

Zakup śmigłowców

Niepokojąco wygląda zwłaszcza realizacja budżetu przez Inspektorat Uzbrojenia.

To organ MON-u, który odpowiada za proces pozyskiwania uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Tymczasem z 7,2 mld zł określonych w planie na ten rok, na koniec września wydatki Inspektoratu wyniosły 1,9 mld zł.

To właśnie Inspektorat Uzbrojenia odpowiada za pozyskanie śmigłowców dla polskiej armii. Jak wskazała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Katarzyna Jakubowska, rzecznik prasowy MON, w Inspektoracie Uzbrojenia powołano już zespół odpowiedzialny za przeprowadzenie tej procedury.

"Aktualnie trwają pracę nad opracowaniem dokumentu pn. Doraźna Analiza Rynku (DAR), który będzie zawierał analizę w zakresie dostępności na rynku śmigłowców spełniających wymagania wojska, określi potrzeby finansowe, czasowe i organizacyjne dla ich pozyskania oraz sposób i zakres ich sprawdzeń. Przeprowadzenie DAR pozwoli przyjąć odpowiedni tryb postępowania o udzielenie zamówienia. W ramach postępowania mają zostać zakupione śmigłowce, o których pozyskanie wnioskował Dowódca Operacyjny SZ RP z przeznaczeniem do prowadzenia operacji morskich oraz specjalnych" - dodała.

Nowe priorytety

Na razie nie wiadomo na co zostaną wydane prawie 2 mld przeznaczone na ten rok na program śmigłowcowy. - Trwają analizy wewnątrzresortowe. Niemniej wszystkie środki zostaną zagospodarowane - zapewniła TVN24 Katarzyna Jakubowska, rzecznik prasowy MON.

Jednocześnie informując, że w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2022 (PMT) przyjęto pięć obszarów priorytetowych. Z których trzy, jak wskazuje rzecznik MON, wpisują się w realizowane wcześniej Programy Operacyjne (PO). Są to: Obrona Powietrzna, Modernizacja Marynarki Wojennej, Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Natomiast dwa są obszarami nowo zdefiniowanymi: Działania w cyberprzestrzeni oraz Obrona Terytorialna.

Jak wskazała Katarzyna Jakubowska, "oznacza to, że główny wysiłek modernizacyjny zostanie skierowany w najbliższych latach na te pięć obszarów, co nie ujmuje wagi pozostałym Programom Operacyjnym (wymienionym w przytoczonej tabeli - red.)".

Łamanie prawa

Przypomnijmy, że na zbyt małe wydatki na wojsko w ostatnich latach wskazywał w maju br. sam minister Antoni Macierewicz. Wówczas jednak recenzował rządy swoich poprzedników.

Szef MON, odnosząc się do finansowania sił zbrojnych w latach 2008-2015 podkreślał, że "systematycznie naruszano ujęte w ustawie z 2001 r. zobowiązanie do przeznaczenia na cele obronne 1,95 procent PKB".

- Tymczasem w okresie rządu PO i PSL poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 proc. do 1,93 proc. PKB. Ani razu nie osiągnął ustawowej, obowiązkowej wysokości 1,95 proc. PKB. Systematycznie łamaliście prawo, systematycznie narażaliście bezpieczeństwo państwa polskiego - ocenił minister Macierewicz.

Struktura budżetu

W budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej na 2016 rok możemy wyróżnić następujące rodzaje wydatków:

- wydatki majątkowe (CPR) - 28,9 proc.

- wydatki osobowe - 23,4 proc.

- świadczenia (w tym emerytury) - 20,7 proc.

- pozostałe wydatki na utrzymanie jednostek wojskowych i szkolenie - 17,4 proc.

- wydatki bieżące w ramach CPR - 6,5 proc.

- dotacje - 3,1 proc.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (29)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawel_suhsj
to ktoś mi powie jakie niby zmiany zaszły w armii skoro Macierewicz twierdził, że Polska nie jest w stanie się nawet obronić a po dwóch miesiącach ogłasza sukces polskiej armii bez dokonania jakichkolwiek wydatków?
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sixxn
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dariuszpoczta200
Będzie tak jak w kawale o ruskich . Kamandir ! Tanki idut! Wania weźmij granat i ubij tanka. ... Kamandir ! Tank ja ubił! Haraszo Wania .Oddaj granat. Niech nasi uczą się tej sztuki walki bo nowych granatów Antoni nie kupi.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane