• rozwiń

Brexit uderzy w portfele obywateli. "Spadną płace i emerytury"

Brexit uderzy w portfele obywateli. "Spadną płace i emerytury"
Foto: Shutterstock Foto: Brytyjczycy zdecydują o swojej przyszłości 2 czerwca

Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej może spowodować obniżenie poziomu życia jej mieszkańców - poinformowała London School of Economics (LSE). Ekonomiści obliczyli, że mniejsze dochody z handlu skutkowałyby zmniejszeniem średniego dochodu gospodarstwa domowego o co najmniej 850 funtów (1230 dolarów) rocznie.

To najbardziej optymistyczny scenariusz. LSE opracowała jeszcze ten pesymistyczny. Według niego wysokość utraconego dochodu z powodu Brexitu może być nawet dwukrotnie większa. - Nasze badania nie pozostawiają wątpliwości. Po opuszczeniu Unii Europejskiej spadną płace i emerytury - powiedział John Van Reenen z LSE.

O pozostaniu bądź wyjściu Wielkiej Brytanii z UE brytyjscy wyborcy zdecydują w referendum 23 czerwca. Premier David Cameron, szef Banku Anglii oraz wiele dużych firm i banków ostrzegają, że zerwanie stosunków z największym partnerem handlowym stanowi duże zagrożenie dla gospodarki.

Co się bardziej opłaca?

Zwolennicy Brexitu twierdzą, że po opuszczeniu UE, Wielka Brytania nie będzie musiała już wpłacać pieniędzy do budżetu Wspólnoty. Ponadto, będzie mogła zrezygnować z kosztownych regulacji europejskich i samodzielnie negocjować umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią i innymi dużymi gospodarkami.

Jednak naukowcy z LSE twierdzą, że wyższe koszty robienia interesów z Europą są przewyższają oszczędności płynące z braku partycypacji w unijnym budżecie.

Zwolennicy opuszczenia UE często wskazują na Norwegię i Szwajcarię jako przykłady krajów, które swobodnie handlują z krajami Wspólnoty, mimo że do niej nie należą. LSE zakłada, że po Brexicie Wielka Brytania miałaby status podobny do skandynawskiego kraju.

Norwegia ma umowę o wolnym handlu z UE, ale wciąż musi stawiać czoło kilku barierom handlowym, ponieważ nie jest częścią unii celnej UE. Musi także dokładać do unijnego budżetu, akceptować przepisy UE i wolny przepływ siły roboczej.

Brytyjski biznes boi się Brexitu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sugar_brain_piter
LSE troche naciaga. NIe dziwne skoro wszedzie w UK wyklada sie socjalizm.

Zwolennicy Brexitu wskazuja ze wypowiedza tylko punkt 50 traktatu i nie beda czescia unii politycznej zachowujac unie gospodarcza do ktorej przeciez wstepowali.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane