• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Wielka Brytania przestraszyła inwestorów. Amerykańska giełda zanurkowała

Wielka Brytania przestraszyła inwestorów. Amerykańska giełda zanurkowała
Foto: airpano.com Foto: Giełdy w Nowym Jorku zareagowały na informację o Brexicie dużymi spadkami indeksów

Na otwarciu Wall Street kursy akcji gwałtownie zanurkowały. W odpowiedzi na wynik brytyjskiego referendum, inwestorzy pozbywają się głównie akcji banków i firm technologicznych. Giełdy informują o wzmożonych obrotach i zapewniają, że zachowują płynność handlu.

Na otwarciu Wall Street kursy akcji gwałtownie zanurkowały. Dzień po referendum, w którym Brytyjczycy postanowili opuścić UE, Dow Jones, główny indeks nowojorskiej giełdy, spadł na otwarciu o ponad 500 pkt., tzn. o 2,8 proc., Standard &Poor's spadł o 2,7 proc., Nasdaq - o 3,2 proc. Dla tej ostatniej giełdy było to najgorsze otwarcie od listopada 2011 roku - podaje CNBC.

W przeciwieństwie do Europy, gdzie giełdy w Niemczech i Polsce miały opóźnienie w rozpoczęciu sesji, handel na nowojorskich giełdach przebiega płynnie.

- Najważniejsze, że rynki działają i nie ma problemu z płynnością, nie jak w przypadku Lehmana - skomentował Chris Gaffney z EverBank World Markets.

Akcje banków spadają

Według agencji Reuters decyzja o Brexicie zadała globalnemu systemowi finansowemu największy cios od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Inwestorzy, obawiający się o perspektywy gospodarki światowej, uciekają w bezpieczne aktywa, takie jak złoto czy amerykańskie obligacje skarbowe, pozbywając się bardziej ryzykownych akcji.

Największe straty notują banki i firmy technologiczne. W przypadku Citigroup spadek wyniósł 7,4 proc., Bank of America, JP Morgan i Goldman Sachs spadły o 4-5 proc. AP podkreśla, że banki amerykańskie prowadzą duże operacje w Londynie.

Handel kontraktami terminowymi w nocy z czwartku na piątek na krótko wstrzymano, gdy indeksy te spadły o ponad 5 proc.

Amerykański bank centralny Fed, starając się uspokoić rynki finansowe, wydał oświadczenie, że gotów jest zapewnić gospodarce płynność, dostarczając dolary, poprzez istniejące już kanały wymiany z innymi bankami centralnymi.

 

Zobacz komentarz Sławomira Dębskiego: wszyscy wierzyli, że do takiego scenariusza nie dojdzie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane