• rozwiń
  • WIG20 2106.56 +0.21%
  • WIG30 2412.88 +0.28%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:06

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Rezygnujesz z wakacji w niebezpiecznym miejscu? Sprawdź, jakie masz prawa

Rezygnujesz z wakacji w niebezpiecznym miejscu? Sprawdź, jakie masz prawa Odtwórz: Rezygnujesz z wakacji w niebezpiecznym miejscu? Sprawdź, jakie masz prawa
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/ J29 | Video: TVN24 BiS Foto: Kupiliśmy w biurze podróży wymarzoną wycieczkę, ale okazało się, że tam, gdzie jedziemy, nie jest zbyt bezpiecznie | Video: Rezygnujesz z wakacji w niebezpiecznym miejscu? Sprawdź, jakie masz prawa

Kupiliśmy w biurze podróży wymarzoną wycieczkę, ale okazało się, że tam, gdzie jedziemy, nie jest zbyt bezpiecznie. Co możemy zrobić, co nam przysługuje oraz o ile wcześniej możemy odwołać wyjazd? Gościem Jana Niedziałka była Marta Rupieta, radczyni prawna z Kancelarii Rupieta Radcy.

Jak zauważa Rupieta, wszystko zależy od tego, jaką umowę podpiszemy z biurem podróży.

Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji

- Sugerowałabym na początku sprawdzić, czy biuro podróży ma wykupione swoje ubezpieczenie na wypadek niewypłacalności. Bowiem może się zdarzyć tak. że nagle biura wycofają się z jakiejś wycieczki i pytanie, czy wówczas będzie ono w stanie zwrócić tę kwotę - radzi Rupieta.

Przed podpisaniem umowy warto również zwrócić uwagę na to, czy mamy wykupione ubezpieczenie na wypadek rezygnacji. - Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe. Z kolei biuro podróży ma obowiązek nas o tym poinformować, że jest taka opcja - stwierdziła radczyni prawna.
Jak zauważyła, "jest to ważne z punktu widzenia przypadku, kiedy może dojść do zamieszek, czy ataków terrorystycznych w danym regionie". Biuro nie ma bowiem obowiązku odwołać takiej wycieczki. - Wysokość opłaty za ubezpieczenie zależy, z jakimi ubezpieczycielami współpracuje dane biuro podróży. To nie są duże kwoty i są indywidualnie uzgadniane przez biuro z ubezpieczycielem - podkreśliła Rupieta.

Alternatywne opcje

Rupieta poinformowała jednak, że "kiedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje informację, że nie poleca podróży w dany region, wówczas część biur podróży często z tej wycieczki rezygnuje".

- Biuro podróży ma wówczas obowiązek przedstawić nam albo wycieczkę zastępczą, albo zwrot kosztów - podkreśliła.

Jak wyjaśniła radczyni prawna, wspomniana wycieczka powinna mieć taki sam standard bądź podobny. "Jeżeli jest o niższej cenie, przysługuje nam wówczas zwrot różnicy między zaliczką, którą wykupiliśmy, a tą zaproponowaną" - zaznaczyła Rupieta.

- Nie musimy z tego skorzystać - dodała.

Rozmówczyni poinformowała również, że zawsze możemy odstąpić od umowy i wówczas biuro podróży ma obowiązek zwrócić nam wszystkie koszty zapłacone za wycieczkę. Nie przysługuje nam w tym wypadku jednak żadne odszkodowanie, bowiem takie wypadki jak ataki terrorystyczne, czy zagrożenia jest to siła wyższa, niezależna od biura podróży.

Wysokość opłat

- Przy założeniu, że biuro poinformowało o tym, że coś się dzieje i przy założeniu, że biuro samo nie zrezygnowało z wycieczki, my możemy sami z niej zrezygnować. Nawet godzinę przed wylotem - powiedziała Rupieta.

Jak zauważyła, to, czy będziemy mieli jednak opcję, żeby dostać z powrotem pieniądze zapłacone za wycieczkę, zależy od tego, czy wykupiliśmy ubezpieczenie od rezygnacji.

- Jeżeli takiego ubezpieczenia nie mamy, musimy liczyć się z tym, że pieniędzy nie otrzymamy, jeżeli biuro nie zrezygnowało - stwierdziła.

Dodała, że "wysokość zwróconych pieniędzy zależy od tego, jakie mamy warunki ubezpieczenia".

Takie przepisy dotyczą również wycieczek last minute.


Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane