• rozwiń
  • WIG20 2107.28 -0.13%
  • WIG30 2411.97 -0.14%
  • WIG 56189.70 -0.03%
  • sWIG80 11613.63 +0.20%
  • mWIG40 3778.85 -0.22%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:40

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Myślisz o poręczeniu kredytu? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje

Myślisz o poręczeniu kredytu? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje Odtwórz: Myślisz o poręczeniu kredytu? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje
Foto: TVN24 | Video: TVN24 BiS Foto: W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnimy, jakie konsekwencje grożą przy poręczeniach pożyczek | Video: Myślisz o poręczeniu kredytu? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje

W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" wyjaśniliśmy, jakie konsekwencje grożą przy poręczeniach kredytów, które są jednym z częściej stosowanych zabezpieczeń spłaty zadłużenia. Powiedzieliśmy także o obowiązkach poręczającego. Gościem Pawła Blajera był Michał Krajkowski z DK Notus.

- Nawet jeżeli mamy kilku poręczycieli, to odpowiadają oni solidarnie za zobowiązanie osoby, za którą poręczają - powiedział Krajkowski.

Odpowiedzialność

Jak tłumaczył ekspert "nie ma wpisanego, że ja odpowiadam w wysokości 50 proc. za ten kredyt jako poręczyciel, ktoś inny w wysokości 30 proc., a jeszcze trzeci w wysokości 20 proc. Każdy odpowiada za cały kredyt."

Informacja o tym, że jesteśmy poręczycielem pojawia się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) w momencie zaciągnięcia pożyczki.

- Nawet jeżeli jest regulowana terminowo, to taka informacja będzie tam widniała - powiedział Krajkowski.

Jak dodał, "rodzi to dla nas konsekwencje w przypadku gdybyśmy chcieli zaciągnąć kolejny kredyt".

 

Poręczając kredyt pamiętaj, że:

- zgadzasz się spłacić zobowiązanie, gdyby kredytobiorca tego zaniechał,
- informację o poręczeniu odnotuje BIK,
- poręczenie obniży twoją zdolność kredytową,
- mimo innych poręczycieli bank może zwrócić się o spłatę długu do jednego z nich.

 

Opóźnienia

Teoretyzując, także jeżeli są jakieś opóźnienia w spłacie jednej czy dwóch rat, a umowa nie jest wypowiedziana, bank wysyła informacje do poręczyciela o zaległościach.

- Wówczas musimy te zaległości spłacić - powiedział Krajkowski.

Jak dodał ekspert DK Notus, "w takiej sytuacji kolejne raty, czy to będzie płacił poręczyciel, czy będzie z powrotem płacił pożyczkobiorca zależy od tego jak dogadają się strony".

Jeżeli umowa pożyczki została już wypowiedziana, to w takiej sytuacji musimy w ciągu 30 dni taką pożyczkę zwrócić wraz z wszystkimi dodatkowymi opłatami.

Konsekwencje

W przypadku gdy pożyczka nie zostanie spłacona, wówczas w BIK-u będzie widniała informacja, o tym że "poręczenie nie spełniło swojej roli".

Jak poinformował Krajkowski, "pożyczka w dalszym stopniu będzie niespłacona i taki wpis będzie figurował w BIK-u".

- Jeżeli nie spłacimy zadłużenia w ciągu 30 dni, to wówczas bank przystąpi do procedury windykacyjnej. Takiej samej jaką może zastosować w stosunku do kredytobiorcy jak i poręczyciela - poinformował.

Jeśli poręczyciel spłaci zadłużenie kredytobiorcy, staje się dla niego wierzycielem i może dochodzić spłaty długu przed sądem.

Jak zauważył Krajkowski, "to jest ta różnica między instytucją poręczenia a przystąpieniem do kredytu jako kredytobiorca. Gdybyśmy przystąpili do kredytu jako współkredytobiorca, to w takiej sytuacji nie możemy żądać oddania nam długu przez tę osobę, za którą spłacaliśmy zadłużenia".

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane