• rozwiń

Ubywa frankowiczów. "Rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe"

Frank najtańszy od stycznia 2015 roku Odtwórz: Frank najtańszy od stycznia 2015 roku
Frank najtańszy od stycznia 2015 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Systematycznie maleje kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Aktualne całkowite zadłużenie kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych kredytów wynosi 141,60 mld zł, co stanowi wartościowo 24 proc. zadłużenia wszystkich kredytobiorców w Polsce". W tej kwocie do spłaty pozostaje trochę ponad 114 miliardów złotych kredytów mieszkaniowych i jest to o 6,8 procent mniej niż w czerwcu 2017 roku.

Jednocześnie dane Biura Informacji Kredytowej potwierdzają, że liczba kredytobiorców złotowych, obsługujących kredyty mieszkaniowe wzrasta. "W okresie styczeń – październik 2017 r. liczba kredytobiorców wzrosła o 136 tys. Z kolei liczba osób obsługujących kredyty frankowe stale zmniejsza się – w tym samym okresie ubyło 33,6 tys. frankowiczów - wskazano.

Według informacji BIK, mieszkaniowe kredyty we frankach szwajcarskich ma 868,32 tys. osób.

Kredyty

Bazy BIK zawierają informacje o przeszło 15 milionach kredytobiorców w Polsce. Kwota do spłaty wszystkich kredytobiorców, bez względu na walutę, wynosi w przeliczeniu na złote ok. 583 mld zł.


Niższy kurs

"Wśród czynników wpływających na spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować między innymi najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 roku" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

Dodał, że w tym roku złoty umocnił się o ponad 12 proc. w stosunku do kursu franka z tamtego okresu.

Według Rogowskiego wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w szwajcarskiej walucie mają sami frankowicze, którzy "rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia".

Jak wskazało BIK, opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w szwajcarskiej walucie ma 10 225 osób, czyli 1,1 proc. klientów spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.

Portret frankowicza

BIK wskazało, że na 868,32 tys. osób spłacających mieszkanie, połowa jest w wieku 35–44 lata.

"Analizując liczbę kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim należy podkreślić, że mieszkańcy 10 aglomeracji Polski stanowią aż 56 proc. wszystkich osób spłacających kredyty na mieszkanie we frankach" - wskazał prof. Rogowski. Jak dodał, 18 proc. osób spłacających taki kredyt mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane