• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bernanke: rządy mają obsesję na punkcie cięć

Bernanke: rządy mają obsesję na punkcie cięć
Foto: Flickr (CC BY-SA 3.0)/ Medill DC Foto: Ben Bernanke krytykuje decyzje zachodnich rządów

Były szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke skrytykował administracje USA, Wielkiej Brytanii oraz strefy euro za prowadzoną przez nie politykę zaciskania pasa.

W rozmowie z dziennikarzem BBC, Bernanke krytykował radykalne oszczędności, które przez lata narzucane były przez rządy amerykański i brytyjski oraz władze strefy euro. Zdaniem ekonomisty decyzje te skutkują poważnymi konsekwencjami dla banków centralnych, które zmuszone są do ekstremalnego stymulowania monetarnego – cięcia stóp procentowych do poziomu bliskiemu zeru i do masowej kreacji pieniądza poprzez luzowanie ilościowe. Takie zabiegi przez wielu postrzegane są jako niebezpieczne.

- Myślę, że politycy byli zbyt skoncentrowani na krótkoterminowych cięciach budżetowych we wszystkich tych krajach [USA, Wielkiej Brytanii i UE - red.] - ocenił.

Zbyt wielkie brzemię na bankach centralnych

Ekonomista twierdzi, że ciężar odbudowy gospodarek w zbyt dużym stopniu został zrzucony na barki banków centralnych. A banki korzystając z danych im narzędzi, musiały wypełniać swoje zadania.

- Gdybyśmy mieli bardziej zbalansowaną politykę monetarno-fiskalną – i mówię tutaj zarówno o Stanach Zjednoczonych, jak i o Wielkiej Brytanii i Europie – banki centralne byłyby odciążone - ocenił.

Bernanke określany jest często mianem najbardziej wpływowego bankiera naszych czasów. Amerykańskim bankiem centralnym kierował w czasach kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers. To między innymi dzięki jego polityce USA wyszły z recesji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane