• rozwiń

Banknot 200-złotowy po liftingu. Dzisiaj trafił do obiegu

Banknot 200-złotowy po liftingu. Dzisiaj trafił do obiegu Odtwórz: Banknot 200-złotowy po liftingu. Dzisiaj trafił do obiegu
Foto: NBP | Video: tvn24 Foto: W piątek Narodowy Bank Polski do obiegu trafiły banknoty 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami | Video: Banknot 200-złotowy po liftingu. Dzisiaj trafił do obiegu

W piątek Narodowy Bank Polski zacznie wprowadzać do obiegu banknoty o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Bank centralny pracuje też nad banknotem 500-złotowym - trafi on do naszych portfeli nie wcześniej niż w 2017 roku.

NBP zapewnia, że projekt graficzny banknotu o nominale 200 zł nie zmienił się, jednak zastosowanie nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń spowodowało, że różnice pomiędzy banknotami zmodernizowanej i dotychczasowej emisji są wyraźnie widoczne.

Jakie zmiany?

"Na nowym banknocie umieszczono m.in. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej. Fragmenty nitki płynnie zmieniają kolor ze złotego na zielony, a znajdujący się na niej wzór szachownicy porusza się w obu płaszczyznach. Na przedniej stronie banknotu znalazł się także ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony (tzw. królewski symbol), a na tylnej – złoty opalizujący ornament" - poinformowano w komunikacie.

Podobnie, jak w przypadku niższych nominałów, wzbogacono znak wodny: podczas oglądania pod światło oprócz wizerunku władcy widoczne jest także oznaczenie nominału. Zmieniono również znak recto-verso i obecnie elementy nadrukowane po obu stronach banknotu składają się w wizerunek korony w owalu dopiero oglądane pod światło. Lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana, dzięki czemu banknot wydaje się nieco jaśniejszy, a znak wodny jest lepiej widoczny.

Wprowadzono także dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Wzdłuż krótszych krawędzi banknotu umieszczono dziesięć ukośnych pasków (taką samą technologię zastosowano również w nowej serii banknotów euro). Zmodyfikowano też wzór geometryczny w lewym dolnym rogu – trójkąt wykonany jest z drobnych kółek, bardzo dobrze wyczuwalnych w dotyku.

Niski poziom fałszerstw

Zgodnie z informacją NBP poziom fałszerstw pieniędzy w Polsce pozostaje niski – na milion banknotów znajdujących się w obiegu przypada około 6-7 fałszywych. Według banku centralnego postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymagał jednak przeprowadzania modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat.

- Wprowadzanie zmodernizowanych banknotów do obiegu odbywa się płynnie i nie powoduje problemów. Przypominam, że banknoty te są wprowadzane do obiegu w miejsce znaków pieniężnych wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia. Zmodernizowane banknoty czterech niższych nominałów, których emisję NBP rozpoczął w kwietniu 2014 r., stanowią obecnie około 40 procent wszystkich banknotów w obiegu. Z badań wynika, że Polacy są zadowoleni ze zmodernizowanych banknotów - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes NBP prof. Marek Belka.

Banknot 500 zł

W komunikacie NBP dodał, że prowadzone są już prace nad banknotem 500 zł. Głównym celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zostanie zachowana chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. NBP zastrzegł, że nie planuje wprowadzenia banknotów 500 zł do obiegu przed rokiem 2017.

Zgodnie z komunikatem NBP na koniec stycznia 2016 r. nasycenie obiegu gotówkowego banknotami zmodernizowanymi wyniosło: dla 10 zł – 54 proc., 20 zł – 59 proc., 50 zł – 30 proc., a dla 100 zł – 32 proc. W kolejnych latach banknoty poprzedniej emisji będą spotykane w obiegu coraz rzadziej. Bank centralny przypomina, że bezterminowo pozostają one prawnym środkiem płatniczym.

Wzrost wartości gotówki

NBP poinformował ponadto, że w ostatnich latach widoczny jest wzrost wartości gotówki w obiegu. Tylko w okresie ostatnich dwóch lat wyniósł on około 30 proc., czyli 37 mld zł. - Szczególnie dynamiczny wzrost zauważyliśmy w przypadku banknotów o nominale 200 zł. Ich liczba wzrosła w tym czasie o 55 mln sztuk, czyli o blisko 40 proc., a w samym 2015 r. o 33 mln sztuk, czyli o 20 proc. Świadczy to o zwiększonym zapotrzebowaniu na wysokie nominały ze strony uczestników obiegu gotówkowego - wyjaśnił dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP Marek Oleś.

Zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha seria banknotów "Władcy polscy", którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 r. Na składających się na nią banknotach znalazły się portrety władców polskich z dynastii Piastów i Jagiellonów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego. Producentem wszystkich polskich banknotów jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
frys
Jakie to proste. Trzeba tylko wydrukować nieokreśloną liczbę banknotów 500 złotowych i każde polskie dziecko będzie miało swoje 500+ . Jestem pod wrażeniem
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
frys
Jakie to proste. Trzeba tylko wydrukować nieokreśloną liczbę banknotów 500 złotowych i każde polskie dziecko będzie miało swoje 500+ . Jestem pod wrażeniem
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Bardzo się cieszymy z nowych nominałów. Miło wspominać te czasy kiedy byliśmy milionerami, może wrócą niezadługo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane