• rozwiń

Kredyt hipoteczny nie dla każdego. Banki zaostrzają kryteria

Kredyt hipoteczny nie dla każdego. Banki zaostrzają kryteria
Foto: Shutterstock Foto: Banki planują w I kw. zaostrzyć politykę kredytów dla przedsiębiorstw i hipotecznych

Banki planują w I kwartale zaostrzanie kryteriów polityki kredytów dla przedsiębiorców i hipotecznych - wynika z ankiety NBP. W kwestii kredytów konsumpcyjnych w I kwartale nie nastąpią istotne zmiany.

W IV kwartale 2016 r. pojedyncze banki złagodziły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych (procent netto około 9 proc.).

"W opinii banków, które złagodziły politykę kredytową przyczyniła się do tego prognoza sytuacji na rynku mieszkaniowym, poprawa jakości ich portfeli kredytów mieszkaniowych oraz bieżąca i przewidywana sytuacja kapitałowa banku (procent netto powyżej 50 proc.). Na złagodzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych wpłynęła również zmiana presji konkurencyjnej (głównie ze strony innych banków uniwersalnych)" - napisano.

W IV kwartale 2016 r. banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych.

"W IV kwartale 2016 r. ankietowane banki zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu (procent netto około minus 12 proc.)" - napisano.

Kredyty dla firm

Oczekiwania na I kwartał 2017 roku dla segmentu kredytów dla przedsiębiorców wskazują na kontynuację zaostrzania kryteriów polityki kredytowej, wzrost popytu w segmencie kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz kredytów krótkoterminowych dla MSP.

"W I kwartale 2017 r. w segmencie kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw banki oczekują wzrostu popytu (procent netto odpowiednio około 27 proc. oraz 14 proc.)" - napisano w komentarzu.

W segmencie kredytów hipotecznych spodziewane jest zaostrzanie polityki kredytowej oraz istotny wzrost popytu. W przypadku kredytów konsumpcyjnych nie oczekuje się istotnych zmian polityki kredytowej i popytu.

Z ankiety skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych wynika, że w IV kwartale 2016 r. banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw.

"W przypadku kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw zaostrzenie polityki kredytowej było mniejsze niż w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw" - napisano.

Dodano, że w IV kwartale 2016 r. banki odczuły spadek popytu na kredyty długoterminowe i brak zmian w odniesieniu do kredytów krótkoterminowych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane