• rozwiń

Ważna deklaracja szwajcarskiego banku. "Mamy jeszcze pewne pole manewru"

Ważna deklaracja szwajcarskiego banku. "Mamy jeszcze pewne pole manewru"
Foto: Shutterstock Foto: frank franki CHF shutterstock_374284210.jpg

Bank centralny Szwajcarii (SNB) nie osiągnął jeszcze "dna", jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych - poinformowała Andrea Maechler, członkini rady szwajcarskiego banku centralnego. To dobra wiadomość dla zadłużonych we franku, bo kolejne obniżki stóp procentowych mogłyby przyczynić się do osłabienia szwajcarskiej waluty.

- Nie jest możliwe dokładne określenie, gdzie jest dolna granica (obniżek), ale jesteśmy przekonani, że mamy jeszcze pewne pole manewru do dalszego obniżania stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne - powiedziała Maechler podczas spotkania z menedżerami rynków finansowych w Genewie.

Szwajcarskie stopy

Podczas swojego ostatniego posiedzenia, w połowie września, bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc.

Zapowiedzi SNB mogą być dobrą wiadomością dla polskich kredytobiorców zadłużonych we franku. Stopy procentowy są jednym z najważniejszych czynników decydujących o kursach walut. Obecnie frank szwajcarski kosztuje 4,15 zł i jest aż o 15 groszy droższy niż w ub. tygodniu.

 

Frank szwajcarski zdrożał, polska złotówka się osłabia. „Huragan Trumpa” atakuje frankowiczów (materiał z 14 listopada):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane