• rozwiń

Dostajesz na rękę 2595 zł? Powinno ci wystarczyć na "dostatnie życie"

Dostajesz na rękę 2595 zł? Powinno ci wystarczyć na "dostatnie życie"
Foto: Shutterstock Foto: Dostatnie życie zaczyna się od 2595 zł

Przeciętny dochód pozwalający na zaspokojenie podstawowych potrzeb wynosi 1177 zł na osobę. Przy utrzymaniu średniego poziomu życia jest to 1907 zł. Dostatnie życie zapewni pensja 2595 zł - wynika z sondażu CBOS.

CBOS przeprowadził badanie dot. wysokości zarobków w kontekście jakości życia. Badanie zostało wykonane pod kątem 3 aspektów - w przeliczeniu na jedną osobę, w przeliczeniu na jednostkę ekwiwalentną (z uwzględnieniem skali ekwiwalentności OECD) oraz biorąc pod uwagę oczekiwania dochodowe w poszczególnych typach gospodarstw domowych.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że przeciętny dochód na osobę pozwalający na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb wynosi 1177 zł. Dochód pozwalający na życie na średnim poziomie to 1907 zł, natomiast dochód umożliwiający dostatnie życie wynosi 2595 zł.

W roku 2014 przeciętny dochód na osobę kształtował się na poziomie 1340 zł (GUS). Jak można zauważyć plasował się on między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb, a tym pozwalającym na życie na średnim poziomie - podkreśla CBOS.

Im większe potrzeby, tym większe różnice w odpowiedziach

Wśród respondentów można zauważyć regułę, że im większe potrzeby życiowe tym większe różnice w odpowiedziach. Różnica między najmniejszą a największą wartością dochodów deklarowaną przez respondentów pozwalającą na zaspokojenie podstawowych potrzeb wyniosła blisko 6 tys. zł, natomiast różnica przy dochodach pozwalających na dostatnie życie sięga prawie 50 tys.

Do porównań sytuacji dochodowej gospodarstw domowych o różnej wielkości i strukturze

demograficznej przelicza się je na tzw. jednostki ekwiwalentne posługując się odpowiednimi skalami. W celu porównania oczekiwań dochodowych zastosowana została oryginalna skala ekwiwalentności OECD.

Dochód ekwiwalentny na jednostkę pozwalający na zaspokojenie podstawowych potrzeb jest większy w każdym z badanych przedziałów. W przypadku dochodu na jedną osobę wynosi 1445 zł, jeśli chodzi o życie na średnim poziomie jest to 2353 zł, a gdy chodzi o dostatni poziom życia - 3207 zł.

Oczekiwania dochodowe zależą od wykształcenia i miasta

Z badania CBOS wynika, że oczekiwania dochodowe zależą od obecnych dochodów, poziomu wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Ludzie lepiej wykształceni oraz mieszkający w większych miejscowościach mają większe oczekiwania. Ich zdaniem aby zostały zaspokojone podstawowe potrzeby życiowe dochody nie mogą być mniejsze niż 1765 zł, a w mniemaniu ludzi o najniższych

dochodach ta kwota wystarczyłaby, aby żyć dostatnio.

W zależności od typów gospodarstw domowych CBOS przeprowadził badanie dzieląc je na 1-, 2- 3- i 4-osobowe.

W przypadku gospodarstwa 1-osobowego (jeden dorosły) dochody pozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb wyniosłyby 1916 zł na osobę, umożliwiający życie na średnim poziomie - 2850 zł. Natomiast dostatnie życie zapewnią dochody w wysokości 3954 zł.

W gospodarstwach 2-osobowych (dwójka dorosłych) wysokość dochodów na poszczególnych poziomach życia wynoszą 1579 zł, 2401 zł oraz 3142 zł na osobę.

W pozostałych typach gospodarstw 3- i 4- osobowych (dwójka dorosłych oraz jedno lub dwójka dzieci do 14 roku życia) dochody pozwalające na bardziej lub mniej dostatnie życie kształtują się na podobnym poziomie jak w przypadku gospodarstwa 2-osobowego. Można zauważyć, że im większe gospodarstwo tym mniejsze zapotrzebowanie dochodowe na jedną osobę.

Przeciętne dochody wyższe niż granice ubóstwa

Warto zaznaczyć, że przyjmowane przeciętne dochody w zależności od poziomu potrzeb są dużo wyższe niż przyjmowane granice ubóstwa.

W roku 2014 dla gospodarstw jednoosobowych, granice te mieściły się w przedziale od 540 zł do 713 zł (w zależności od przyjętej definicji ubóstwa), natomiast dla gospodarstw domowych czteroosobowych, składających się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci do 14 roku życia - od 1458 zł do 1926 zł (w badaniu wskazano, że 4-osobowe gospodarstwo przy zaspokajaniu podstawowych potrzeb musi zarabiać blisko 4 tys. zł).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17–23 września na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wzrost zarobków może grozić recesją:


Video (Zarobki w Polsce można podnieść? Prof. Orłowski: zapłacimy za to recesją): 1444138

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (28)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
co za idiotyzm .myślałem że już odeszliśmy od "propagandy sukcesu" w tym tempie to przegonimy kanadę i kuwejt razem wzięte.jak mozana głosić takie idiotyzmy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Serio? Pomnożyć to razy dwa to wtedy można nazwać to lekko dostatnim. W Polsce 3k na rękę to rozsądne minimum, żeby przeżyć.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Mazda78
Kto tyle zarabia? Nawet jeśli są dwie osoby to często kobieta ma niższe zarobki i to sporo.A do tego dzieci. Dramat. Wieczna pogoń za 10_tym.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bolek20
Zachód zarabia tyle samo, tylko EUR, gdzie litr benzyny (w przeliczeniu) kosztuje tyle samo co w Polsce, ford Fiesta kosztuje tyle samo, notebook kosztuje tyle samo, sr aj taśma kosztuje tyle samo...
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michel40
CBOS robił ten sondaż chyba w Kuwejcie, gdzie wszystko jest darmowe. Jak na Polskie warunki to sam czynsz (65 m) w niektórych miastach wynosi 800-1000 zł, a gdzie reszta?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
klcek
podziękujmy złodziejom Po i PSL oni do prowadzili polaków do skrajnej biedy by Niemcom i Francuzom zyło się jeszcze lepiej wszystko na żądanie Tuska i Kopacz
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
A przypadkiem nie po to Lechu skakał przez płot. Zaczęło się od likwidacji polskiego przemysłu i handlu.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane