• rozwiń

"Timowi Cookowi zrobiło się smutno". Amerykański miliarder sprzedał wszystkie akcje Apple'a

"Timowi Cookowi zrobiło się smutno". Amerykański miliarder sprzedał wszystkie akcje Apple'a
Foto: Shutterstock Foto: Słynny amerykański miliarder sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Apple

Słynny amerykański miliarder Carl Icahn sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Apple. Tłumaczy to obawami o przyszłość giganta w związku z działalnością chińskiego rządu. - Tim Cook robi świetną robotę. Zadzwoniłem dzisiaj do niego rano, aby powiedzieć mu o swojej decyzji, zrobiło mu się przykro. Ale powiedziałem mu, że to wielka firma - powiedział miliarder.

W marcu br. Pekin wprowadził przepisy nakazujące przechowywanie całej treści publikowanej w internecie w Chinach na serwerach znajdujących się w tym kraju. W efekcie spowodowało to zamknięcie należących do Apple'a serwisów iBooks i iTunes.

- Nie można wejść na ten rynek chyba, że jesteś jak Samsung, który ma realne poparcie w tym kraju - powiedział Icahn w rozmowie z CNBC. - Wielu ludzi próbowało, wielu się zawiodło - dodał.

W 2015 roku sprzedaż produktów Apple'a w Chinach wyniosła więcej niż w całej Europie. Jednak po latach wysokiego wzrostu wyniki są coraz słabsze. Jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego sprzedaż w tym kraju spada, a przychody zmniejszyły się aż o 26 proc. rok do roku.

Obawy Icahna nie są zresztą tylko związane z ingerencją w sprzedaż, ale także o przyszłość tamtejszej gospodarki.

Według informacji BBC, amerykański miliarder sprzedał akcje za 2 mld dolarów. Icahn swoje udziały zakupił trzy lata temu. - Jeśli kupiłeś akcje wtedy, masz 48-50 proc. całkowitego zwrotu - powiedział po sprzedaży.

- Tim Cook robi świetną robotę. Zadzwoniłem dzisiaj do niego rano, aby powiedzieć mu o swojej decyzji, zrobiło mu się przykro. Ale powiedziałem mu, że to wielka firma - dodał Carl Icahn.

Na te doniesienia negatywnie zareagowali inwestorzy, co pokazał spadek notowań akcji Apple'a.
Słabe wyniki

To zresztą nie jedyna kiepska informacja, z którą w ostatnich dniach musi zmierzyć się Apple.

Jak wynika z najnowszego raportu finansowego pierwsze trzy miesiące obecnego roku był najgorszym od ponad dekady kwartałem dla giganta technologicznego. I pierwszy w historii ze spadkiem sprzedaży iPhone'ów.

Amerykański gigant poinformował, że zanotował 13-proc. obniżkę przychodów.

Słabe wyniki Apple:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane