• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Aleksander Kwaśniewski po decyzji EBC: Europa idzie w ślady USA

Aleksander Kwaśniewski po decyzji EBC: Europa idzie w ślady USA
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: Aleksander Kwaśniewski był gościem programu "Świat"

Decyzja EBC powinna ożywić gospodarkę strefy euro. To nie jest eksperyment, tylko powtórzenie drogi, jaką przeszły Stany Zjednoczone. Dzisiaj gospodarka amerykańska rozwija się, uniknęła groźby deflacji. Teraz [w przypadku strefy euro] zamierzenie jest podobne - powiedział Aleksander Kwaśniewski, który był gościem programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. - Jeżeli nie uruchomimy inwestycji i nie rozwiniemy rynku pracy to znajdziemy się na beczce prochu - dodał.

Europejski Bank Centralny ogłosił dzisiaj, że wprowadzi program luzowania ilościowego (QE) wart 1 bln euro, który będzie polegał na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek i skupowaniu obligacji krajów strefy euro.

Takie samo zamierzenie

Podobny program wprowadził amerykański Fed po kryzysie finansowym, który wybuchł w 2008 roku. Pomógł on w utrzymaniu najdłuższego trendu wzrostowego w historii Ameryki.

- Program EBC to powtórzenie drogi, jaką przeszły Stany Zjednoczone. Dzisiaj gospodarka amerykańska rozwija się, a uniknęła groźby deflacji. Teraz zamierzenie jest podobne - powiedział Aleksander Kwaśniewski, który przebywa na szczycie ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Zdaniem byłego prezydenta, Europa ma obecnie dwa wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić. - Z jednej strony jest to za niski wzrost gospodarczy, a z drugiej - dramatyczne bezrobocie, szczególnie wśród ludzi młodych - przyznał. - Jeżeli nie uruchomimy inwestycji i nie rozwiniemy rynku pracy to znajdziemy się na beczce prochu - dodał.

Rozsądna propozycja

Według niego kwota 60 mld euro, jaką miesięcznie chce pompować w gospodarkę EBC wydaje się "rozsądną propozycją". - Oby to się udało, ta decyzja strategicznie powinna przynieść skutek - powiedział gość programu "Świat".

Jeżeli nie zatrzymamy bezrobocia wśród młodych ludzi to idea integralności europejskiej może być wysadzona w powietrze

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent


Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że mimo tego, że program skupu obligacji dotyczy strefy euro to decyzja EBC wpłynie także na gospodarkę Polski. - Impuls rozwojowy w Europie oznacza również rozwój w Polsce - argumentował. Pamiętajmy, że 40 proc. polskiego eksportu jest związane z Niemcami. Jeżeli Niemcy przyśpieszą swój rozwój gospodarczy, to my też będziemy z tego korzystać - dodał.

Ból "frankowiczów"

Ja przyznał, najbardziej negatywnym skutkiem wynikającym z decyzji EBC jest osłabienie euro i wzmocnienie franka. - Będzie to komplikowało życie tym, którzy wzięli kredyt we frankach. Ale to jest jednak ułamek sprawy - zaznaczył. - Najważniejsze jest to, aby Europa z wzrostu zerowego czy groźby recesji weszła na 2-3 proc. rozwój - dodał.

- Jeżeli nie zatrzymamy bezrobocia wśród młodych ludzi to idea integralności europejskiej może być wysadzona w powietrze - zakończył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
paul1950
Nie zawsze mozna temu panu dac racje-nie wszystkie amerykanskie "rozwiazana" pasuja do EU,a po prawdzie USA to kolos na "glinianych nogach"-sini sa tylko militarnie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Soosie
Unia Europejska dopiero sie uczy gospodarki i z wielu powodow ma wiecej problemow niz USA. Miejmy jednak nadzieje ze to poskutkuje chociaz w mniejszym stopniu niz za oceanem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
agnieszka_pajak
Kwachu lepiej polej......
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane