• rozwiń

Airbusy polecą do Chin. Gigantyczny kontrakt europejskiego producenta

Airbusy polecą do Chin. Gigantyczny kontrakt europejskiego producenta
Foto: Jaromir Chalabala / Shutterstock.com Foto: Chińczycy zdecydowali się na zakup stu Airbusów A320s oraz trzydziestu modeli A330

Airbus z miliardowym kontraktem. Europejski producent samolotów podpisał umowę z Chińczykami na dostarczenie 130 samolotów, a wartość transakcji to bagatela 17 miliardów dolarów - informuje CNN Money.

Finalizacji gigantycznej transakcji dokonano podczas czwartkowego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Chin Li Keqianga w Niemczech.

Nabywcą samolotów zostanie firma China Aviation Supplies Holding Company, która zdecydowała się na zakup stu Airbusów A320s oraz trzydziestu modeli A330. To kolejna transakcja z udziałem Chińczyków. Jak przypomina bowiem CNN Money, już wcześniej w tym roku CAS zakupiło 45 modeli samolotów A330s.

Na transakcję pozytywnie zareagowali inwestorzy. Akcje Airbusa, które od początku roku urosły o 14 proc. także w piątek kontynuują wzrosty. Około godziny 15 zwyżkują o ponad 2 proc., a jedna akcja kosztuje prawie 61 dolarów.

Rosnące zainteresowanie

Chiny są kluczowym rynkiem zarówno dla Airbusa jak i Boeinga, dzięki rosnącemu zainteresowaniu lotami w tym kierunku. Dlatego zdecydowanie rosną apetyty producentów.

Boeing prognozuje, że ciągu najbliższych 20 lat sprzeda do Chin łącznie 6330 samolotów, a łączna wartość transakcji wyniesie 950 miliardów dolarów. Chiński prezydent Xi Jinping odwiedził zresztą fabrykę Boeinga w Ecerett w stanie Waszyngton podczas wrześniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Podczas tej samej wizyty Boeing ogłosił kontrakt na dostarczenie 300 samolotów do Chin o wartości 38 miliardów dolarów.

Pasażerowie jeden nad drugim. Airbus i nowy patent:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane