• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Złożyłeś wniosek o 500 plus? Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze

Marczuk o 500 plus: pierwsze wypłaty w okolicach maja Odtwórz: Marczuk o 500 plus: pierwsze wypłaty w okolicach maja
Foto: PAP/ Leszek Szymański | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus ruszył w piątek | Video: Marczuk o 500 plus: pierwsze wypłaty w okolicach maja

W ciągu trzech dni ponad 144 tysięcy Polaków złożyło już wnioski o 500 plus (dane z niedzieli z 12.00). Wielu z nich liczy, że pieniądze szybko trafią na konta. Czy tak się jednak stanie zależy od samorządów, które są odpowiedzialne za wypłatę świadczenia.

Wraz z początkiem kwietnia wystartował program Rodzina 500 plus. Program zakłada wypłatę świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł netto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

Pierwsze wypłaty

O tym jednak kiedy pieniądze trafią do rodzin zdecydują gminy odpowiedzialne za wypłaty środków. W pierwszym okresie mają one trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy.

- Nie jest wcale tak, że data złożenia wniosku determinuje datę wypłaty pieniędzy. Nawet jeśli rodzice złożą wiosek pod koniec czerwca, to mają gwarancję, że dostaną wyrównanie od kwietnia - mówił 29 marca na antenie TVN24 BiS wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Gminy mogą przy tym przyjmować różne strategie. - Samorządowcy będą dzielić ludzi np. na takich, którzy będą ubiegać się o świadczenie od drugiego dziecka, jako najprostsze wnioski. To im w pierwszej kolejności będą wypłacać pieniądze - tłumaczył wiceminister Marczuk.

W drugiej kolejności będą wnioski rodziców ubiegających się o wypłatę świadczenia także na pierwsze dziecko. Do sprawdzenia w ich przypadku będzie bowiem wysokość dochodów na członka rodziny. - Gmina może sobie wnioski porozkładać i powiedzieć najpierw będziemy rozpatrywać takie - dodał.

Zdaniem wiceministra Bartosza Marczuka pierwsze wypłaty pojawią się na przełomie kwietnia i maja. - Pieniądze są zabezpieczone. Gminy są gotowe, aby nawet od 15 kwietnia wypłacać pieniądze rodzicom - dodał.


 

 

Gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie będzie wypłacane w wybrany przez nas sposób: przelewem na konto lub gotówką w kasie urzędu miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej. A na złożenie wniosków mamy czas do końca czerwca.

Wnioski można składać osobiście w urzędzie gminy, w której się mieszka lub w ośrodkach pomocy społecznej, a także wyznaczonych miejscach np. domach kultury. Wniosek można też wysłać pocztą.

Bądź unikając kolejek, za pomocą internetu. Korzystając z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków.

I właśnie z tego rozwiązania w niedzielę do godz. 12:00 wnioski złożyło 144 tys. Polaków.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane