• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Wnioski 500 plus. Przeciążone serwery, przerwy serwisowe. Specjalny sztab pracuje dzień i noc

Wystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie" Odtwórz: Wystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie"
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus ruszył w piątek | Video: Wystartował program 500 plus. "Wszystko przebiega sprawnie"

Przeciążony ePUAP, trudności z dostępem do PUE ZUS. Rodzice muszą zmierzyć się z pierwszymi problemami związanymi z elektronicznym składaniem wniosków 500 plus. - Spodziewaliśmy się trudności z ePUAP, bo ten system jest daleki od marzeń. Ale nasz specjalny sztab techniczny, tzw. war room [pokój narad] pracuje intensywnie przez 24 godziny na dobę, aby rozwiązywać takie problemy - zapewnia rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, Karol Manys. I zachęca rodziców do przesyłania wniosków za pomocą banków.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS.

Na Kontakt 24 otrzymujemy od internautów liczne sygnały o tym, że nie mogą wypełnić elektronicznie wniosku 500 plus na ePUAP. Występowanie problemów potwierdza także rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

- ePUAP działa, ale są pewne niestabilności związane z dużym zainteresowaniem. Są momenty, że może się zawieszać. Spowodowane jest to dużą liczbą wejść - powiedział w rozmowie z TVN24 Karol Manys.

- Problemy się pojawiają, ale one nie są krytyczne.

- Spodziewaliśmy się trudności z ePUAP, bo ten system jest daleki od marzeń. Ale nasz specjalny sztab, tzw. war room pracuje intensywnie przez 24 godziny na dobę, aby rozwiązywać takie problemy - zapewnia Manys. - Pracujemy od czwartku, od godz. 18.00 przynajmniej do poniedziałku - dodał rzecznik.

Kanały bankowe najbardziej niezawodne?

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji radził, aby w razie trudności, nawet jeśli strona będzie niedostępna, zachować cierpliwość i po prostu odświeżyć witrynę.

- Najbardziej wydolny wydaje się być kanał bankowości elektronicznej - powiedział rzecznik MC. - Spośród kilkudziesięciu złożonych już wniosków, większość wpłynęła właśnie za pośrednictwem banków - dodał.

Przyznała to także w rozmowie z TVN24BiS minister cyfryzacji Anna Streżyńska: "Istnieją cztery kanały składania wniosków i jak przypuszczaliśmy najbardziej niezawodny jest kanał bankowy, dlatego do niego zachęcamy." Podkreśliła, że według danych na godz. 15.00, tą drogą złożono już ok. 44 tys. wniosków.

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji apeluje także o ostrożność przy publikacji danych wrażliwych i przestrzegał przed atakami cyberprzestępców. Na stronie ministerstwa znajdziemy spis podstawowych zasad, które pozwolą nam ustrzec się przed działaniem oszustów.

System ZUS-owski też z problemami

To jednak nie jedyne problemy, na które napotkali rodzice zainteresowani otrzymaniem świadczenia z rządowego programu.

W godzinach porannych problemy przeżywał bowiem internetowy system PUE ZUS.

- W piątek od północy – w pierwszym dniu funkcjonowania programu za pośrednictwem PUE do godz. 6.00 złożono pierwsze 200 wniosków - powiedział członek zarządu zakładu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

Przed godz. 10.00 wnioski złożyło 11,5 tys. osób, spośród 14 tys. osób, które w tym czasie skorzystały z systemu ZUS. W piątek pierwsze, ponad 530 wniosków złożonych w PUE zostało przesłanych do gmin.

Ok. 10.00 w związku z nasiloną liczba wejść system zawiesił się, został przywrócony, ale ponownie zbyt duża liczba wejść doprowadziła do jego zablokowania. ZUS przepraszał za niedogodności.

"Portal jest niedostępny z powodu przerwy serwisowej. Planowane przywrócenie dostępności: 2016-04-01 godz. 10:45" - mogliśmy przeczytać na stronie.

Po południu na stronie ZUS pojawił się kolejny komunikat: "Po pierwszym etapie przyjmowania wniosków 500 plus przez PUE ZUS nastąpiły przejściowe problemy z dostępem do Platformy. Staramy się wyeliminować te problemy. Pracujemy nad przywróceniem pełnej funkcjonalności".

Z powodu tych trudności, ZUS radzi, aby korzystać także z innych sposobów składania wniosków. Podobnie jak ministerstwo, szczególną uwagę zwraca uwagę na system opracowany przez banki.

"Przypominamy o możliwości składania wniosków za pomocą innych kanałów internetowych - przede wszystkim bankowości elektronicznej" - czytamy w dalszej części informacji.

Wieczorem PAP dowiedziała się w ZUS, że system ponownie działa.

Założenia programu

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie w ramach programu Rodzina 500 plus, otrzyma każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci - na drugie i każde kolejne dziecko, niezależnie od dochodu. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane