Pieniądze

Pieniądze

Banki pod lupą. Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom"

Wspólnie z UOKiK będziemy sprawdzać banki, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział także stworzenie rankingu banków, dzięki któremu kredytobiorcy będą mogli szczegółowo porównać ich oferty dotyczące kredytów walutowych.

Wraca sprawa autostrady A2. Chińczycy oddają pieniądze

Chińska firma budująca autostradę A2 oddaje część należnej gotówki. Jak informuje w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, "obecnie wpłynęło około pięćdziesięciu siedmiu milionów złotych". - Na razie mówimy o uruchomionych gwarancjach bankowych. Pozostały jeszcze inne roszczenia i inne gwarancje bankowe. Widzimy jednak pierwsze wymierne efekty rozmów z chińskim partnerem - dodaje.

Liczysz na podwyżkę? Musisz poczekać do przyszłego roku

O znaczący wzrost płac będzie w 2015 r. trudno – donosi "Rzeczpospolita". Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców.

Agencje ratingowe wydadzą werdykt. Polska z wyższą oceną?

Jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym Polska ma szansę na wyższe noty agencji. Najpierw jednak musi się pozbyć procedury nadmiernego deficytu – informuje "Puls Biznesu". Agencje ratingowe rozpoczęły cykliczne przeglądy wiarygodności kredytowej poszczególnych krajów. W najbliższy piątek Fitch i Standard & Poor's przedstawią najnowsze oceny Polski.

Spadki na Wall Street. To koniec ery stabilnych wzrostów?

Środa na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami większości indeksów. W trakcie sesji kursy mocno wahały się, a zdaniem analityków jest to potwierdzenie powrotu do większej zmienności rynku po dwóch latach stabilnych wzrostów na giełdach.

Belka: w marcu możliwe cięcie stóp procentowych o 25 punktów

Rada Polityki Pieniężnej jest obecnie bliżej obniżki stóp procentowych niż w styczniu - ocenił w środę podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem niewykluczone, że przyszłe obniżki mogą przekroczyć 25 pb.

Propozycja KNF to ratunek dla "frankowiczów"? Analizują Hirsch i Samcik

- Propozycja KNF ułatwiłaby odzyskanie mobilności przez zadłużonych we frankach. Kredyt hipoteczny obciążający mieszkanie zmalałby o tyle, że można by je sprzedać i przeprowadzić się do innego - powiedział Rafał Hirsch, dziennikarz tvn24bis.pl. - Jest jednak wiele niewiadomych. Z kolei Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" stwierdził: Ta propozycja jest tak sprawiedliwa, że aż boli. Boli klientów. Goście TVN24 Biznes i Świat skomentowali w ten sposób propozycję dla "frankowiczów" dotyczącą sposobu przewalutowania kredytów.

Za kredyt zapłacisz tyle samo. Stopy RPP bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

"Frankowicz" "frankowiczowi" nierówny. KNF pokazuje dane

Na niekorzystne zmiany kursów walut najbardziej narażeni są "frankowicze", którzy zaciągali kredyty w 2007 roku i w pierwszej połowie 2008 roku - wynika z prezentacji, którą podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przedstawił szef KNF Andrzej Jakubiak.

Ratunek dla "frankowiczów". Sprawdź, czy się opłaca i ile na tym zyskasz

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała wstępna propozycję jednorazowego przewalutowania kredytów we frankach. Wczoraj prezentował ją szef KNF Andrzej Jakubiak. Przewalutowanie - jak mówił - powinno być jednorazowe i dobrowolne; obie strony, zarówno kredytobiorcy, jak i banki, powinny się ze sobą dogadać. - Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć - powiedział Jakubiak. Dodał, że ma nadzieję, że banki to zrozumieją. W TVN24 Biznes i Świat tłumaczymy, na jakich zasadach przeprowadzone byłoby przewalutownie i komu może to się opłacić.

Nintendo z dużym zyskiem. Opuszcza jednak brazylijski rynek

Jeden z największych producentów konsol firma Nintendo 2014 rok zamknęła zyskiem - wynika z opublikowanych właśnie wyników finansowych. Jednocześnie ogłosiła, że wycofuje się z dystrybucji gier i konsol w Brazylii - powodem są wysokie cła i prawo bankowe.

Premier Grecji z wizytą w Rzymie. "Trojka nas zniszczyła"

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek w Rzymie po rozmowie z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim, że w Unii Europejskiej „spójność społeczna i wzrost muszą zastąpić politykę strachu i niepewności". Mówił o "niszczycielskiej" polityce trojki.

Ropa drożeje. Ceny na stacjach pójdą w górę?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na trwający w USA strajk pracowników rafinerii - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,46 dolarów, po zwyżce o 89 centów. - Jeżeli ten trend się utrzyma ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Prezydent podpisał umowę o obligacjach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

Darmowe konta bankowe to fikcja. Doprowadzą do nowego kryzysu?

Praktyka brytyjskich banków, które oferują klientom darmowe konta “jest nie do utrzymania” i może doprowadzić do zachwiania rynkiem usług finansowych - wynika z raportu opublikowanego przez PwC. Bankami, które proponują takie usługi są np. te główne działające na tamtejszym rynku jak Lloyds i Barclays.