• rozwiń
  • WIG20 2205.99 +0.61%
  • WIG30 2507.02 +0.58%
  • WIG 58230.13 +0.43%
  • sWIG80 11645.09 +0.57%
  • mWIG40 3808.30 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:13

Dostosuj

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Do wzięcia jest 185 mln zł z UE

Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Do wzięcia jest 185 mln zł z UE
Foto: Shutterstock Foto: 185 mln zł z pieniędzy UE dla mikroprzedsiębiorstw.

Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby planujące rozpocząć działalność gospodarczą mogą ubiegać się o mikropożyczki. Do wzięcia jest 185 mln zł z programu UE na rzecz zatrudniania i innowacji. Z preferencyjnego finansowania ma skorzystać do połowy 2018 r. ponad 6 tys. podmiotów.

W regulacjach UE mikroprzedsiębiorstwo to firma zatrudniająca mniej niż 10 osób (w tym jednoosobowa działalność gospodarczą), którego roczny obrót lub roczna kwota bilansu nie przekracza 2 mln euro. 95 proc. firm w Europie to mikroprzedsiębiorcy.

Wesprzeć mikroprzedsiębiorców

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Renata Szczęch podkreśliła w poniedziałek na konferencji prasowej, że "program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI) będzie promował działania wspierające grupę ponad sześciu tysięcy mikroprzedsiębiorców".

- Zaplanowana kwota to 185 mln zł - zaznaczyła.

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowuje strategię dla grup szczególnie zagrożonych wysokim bezrobociem, długotrwale bezrobotnych, matek, które bardzo często mają utrudniony powrót na rynek pracy, osób w wieku przedemerytalnym, w wieku 55 plus. To są obszary i grupy zawodowe, które są naszym najważniejszym celem. Chcemy ich zachęcić do otwierania własnych mikroprzedsiębiorstw - dodała.

Program częścią strategii resortu rodziny

Jak podkreśliła, program EaSI wpisuje się w strategię i misję resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Wspiera on przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz osoby o utrudnionym dostępie do rynku pracy, które mogą - dzięki pierwszemu pośrednikowi finansowemu - zamienić status bezrobotnego na samozatrudnionego lub założyć mikroprzedsiębiorstwo - oceniła.

Zwróciła uwagę, że pierwszym polskim pośrednikiem gwarancji dla mikrofinansowania jest fundusz pożyczkowy Inicjatywa Mikro sp. z o.o.

Szczęch mówiła, że unijny program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych nie jest "prostym wspieraniem tworzenia miejsc pracy".

- Skupia się on na projektach innowacyjnych. Ma m.in. wspierać (…) testowanie, propagowanie nowych rozwiązań. To modernizacja, adaptacja do zmian, projektowanie i wdrażanie reform - wskazała.

Skomplikowane procedury aplikacyjne

Wiceminister rodziny podkreśliła, że realizacja tego typu wsparcia unijnego nie byłaby możliwa bez udziału narodowych pośredników finansowych.

- Podmioty te muszą w tym celu przejść bardzo skomplikowaną, międzynarodową procedurę aplikacyjną, wskazując m.in., w jaki sposób zamierzają przynieść korzyści z unijnego wsparcia (…). Ich zadaniem następnie jest obsługa finansowania - mówiła.

Prezes spółki Inicjatywa Mikro Piotr Zimoląg poinformował, że fundusz wesprze osoby podejmujące działalność gospodarczą oraz mikroprzedsiębiorców w rozwijaniu ich firm, niezależnie od sektora oraz etapu rozwoju, w jakim się znajdują. "Nasz fundusz stosuje zindywidualizowane podejście do każdego podmiotu, uwzględniając nie tylko jego zdolność kredytową, ale i specyfikę jego aktywności" - mówił. Szef funduszu tłumaczył, że średnia wysokość pożyczki to 40 tys. zł. Podkreślił, że z mikropożyczek skorzystało już 75 podmiotów.

Ocenił, że w Polsce luka dotycząca zapotrzebowania na finansowanie dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 60 mld zł.

Poniedziałkową konferencję zorganizował Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
adam_michalak_
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Jaka ta Unia szczodra... A na jakich zasadach dają tą kasę? Na tych aby pokazać że są wporzo, czy po prostu dla nich niema różnicy ile ich nadrukują bo zwykli ludzie je dostaną a i tak kiedyś będą musieli je zwrócić? Wyjść z Unii.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
Ile realnie zostanie mikroprzedsiębiorcy w kieszeni z tej pożal się Boże pożyczki po uiszczeniu wszystkich niezbędnych opłat z nią związanych? Za dużo, żeby od razu przepić. Zainwestować, chyba w 6 metrów kwadratowych mieszkania, bo w przedsiębiorstwo, to nawet na materiały biurowe nie wystarczy. Żarty sobie z ludzi robicie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Rozbawiliście mnie tymi 40 tyś. wsparcia. Za tyle pieniędzy to można kupić co najwyżej używanego Golfa. Żeby zbudować innowacyjną firmą to musieli by mi dać ok 30 mln. zł pożyczki. Z czego majątku na zabezpieczenie pożyczki miałbym może kilkadziesiąt tysięcy.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane