• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nawet siedem tysięcy złotych. Ile dostają na emeryturze byli mundurowi

Prezydent Andrzej Duda o reformie emerytalnej Odtwórz: Prezydent Andrzej Duda o reformie emerytalnej
Prezydent Andrzej Duda o reformie emerytalnej "Źródło: tvn24"

Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaca ponad 206 tysięcy świadczeń, w tym ponad 150 tysięcy emerytur byłym funkcjonariuszom służb mundurowych - wynika z informacji przedstawionej sejmowej komisji. Przeciętna emerytura wynosi 3,6 tys. złotych brutto, ale w przypadku niektórych służb świadczenie potrafi być znacznie wyższe.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją resortu o sytuacji emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych.

Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaca świadczenia byłym funkcjonariuszom ośmiu służb: policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nieistniejącego już Urzędu Ochrony Państwa, Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przedstawiciele pozostałych służb otrzymują świadczenia wypłacane przez resorty obrony i finansów.

Jakie emerytury?

Najwięcej emerytów jest w policji - 104 tys. , a ich średnie świadczenie to 3,5 tys. zł. Emerytów Państwowej Straży Pożarnej jest 31,6 tys., a ich średnia emerytura wynosi 3,6 tys. zł. W przypadku 8,9 tys. emerytów Straży Granicznej jest to świadczenie na poziomie średnio 4,1 tys. zł,  2,3 tys. emerytów, byłych pracowników ABW pobiera średnio 4,9 tys. zł. Średnia emerytura 1,8 tys. osób z UOP wynosi 3,3 tys. zł, dla 806 osób z BOR średnia emerytura to 4,5 tys. zł,  441 emerytów z Agencji Wywiadu  - 6,3 tys. zł, a dla 245 emerytów z CBA  - 7,1 tys. zł.

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Ustawa dezubekizacyjna

1 stycznia weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, na mocy której od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł).

Według szacunków MSWiA obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy będzie sprawdzać Instytut Pamięci Narodowej, który informował, że dotyczy to ponad 240 tys. osób. Od decyzji obniżającej świadczenia będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Zmiany mają przynieść około 546 mln zł oszczędności rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane